У межах спільного проєкту Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та Публічних бібліотек Солом’янки «Пам’ять заради життя» 7 квітня 2021 року відбулася онлайн-лекція заступника генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяни Шептицької «Вирок українському сміху».
Тетяна Шептицька розглянула, як змінювалися упродовж 1920-х – 1930-х років сатирично-гумористичні жанри в українській літературі та як встановлювався партійний контроль над українським гумором. Окрему увагу лекторка приділила використанню радянською владою гумору (шаржів, карикатур, фейлетонів) як засобу пропаганди та боротьби з т.зв. «ворогами народу».
Тетяна Шептицька також розповіла про історію появи найвідомішого журналу того періоду – «Червоний перець», його назву, редакційну політику та тематичну зорієнтованість. Детальніше вона зупинилась на аналізі доль його редактора Остапа Вишні, співредактора Василя Чечвянського та інших представників авторського колективу, репресованих у час Великого терору.
Лекторка детальніше проаналізувала творчі здобутки, а також матеріали архівно-кримінальних справ Юрія Вухналя, Юхима Ґедзя, розстріляних у Києві в липні 1937 року, та згадала інших українських гумористів, які не були фізично знищені, але зазнали переслідувань і репресій – Микиту Годованця, Олександра Ковіньку.
Лекція доступна до перегляду на сторінках організаторів у мережі Фейсбук або за лінком:
https://www.facebook.com/zbs.solomyanska/videos/197458651907887/