2 лютого 2021 року стартував новий проєкт Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», що реалізується у партнерстві з Публічними бібліотеками Солом’янки (м. Київ). Раз на місяць усі охочі зможуть долучитися до прослуховування онлайн-лекцій співробітників Заповідника, які розповідатимуть про видатних українських діячів, похованих на території колишньої спецділянки НКВС у Биківнянському лісі.

Першою з циклу онлайн-зустрічей стала лекція заступника генерального директора з наукової роботи ЗаповідникаТетяни Шептицької – «Слово, обірване у Биківні», присвячена репресованим письменникам «Розстріляного Відродження». Тетяна Шептицька розглянула загальні тенденції, характерні для літературного процесу1920-х-1930-х років, окреслила творчі здобутки того періоду і проаналізувала, якими методами тоталітарним режим нищив свободу творчості у цей періоди.

Тетяна Шептицька також подала інформацію про те, хто з українських митців, причетних до літератури, був розстріляних у Києві та похований у братських могилах Заповідника. Лекторка розповіла про долі, обставини арештів, деталі допитів Михайля Семенка, засновника українського футуризму; Івана Кулика, голови Спілки радянських письменників України; письменників Майка Йогансена, Люціани Піонтек, Миколи Борисова, Вероніки Черняхівської, Михайла Мороза, Олександра Соколовського. Водночас вона підкреслила, що протоколи допитів репресованих літераторів дають лише невеличку частину правдивого фактажу, все решта – фальшиві звинувачення, стандартні канцелярські фрази та явно узгоджені заздалегідь зізнання, потрібні слідчим. Також лекторка згадала про неоднозначну особистість – літературознавця і філософа Володимира Юринця, який ставши «сексотом» НКВС, надавав, за вимогою чекістського керівництва неправдиву інформацію про митців.

Тетяна Шептицька підкреслила, що в особі невинно розстріляних письменників українське суспільство втратило не тільки людей з їхніми мріями, прагненнями, ідеалами, а й значну частину творчої спадщини, зокрема, вилучені під час арештів і знищені листи, рукописи, книжки, фотографії. Також, на її думку, репресії комуністичного режиму щодо української еліти суттєво позначились на стані національної культури,  загальмувавши потенціал її розвитку.

Наприкінці лекції Тетяна Шептицька закликала глядачів і слухачів частіше відвідувати Заповідник, віддаючи шану пам’яті не лише репресованим письменникам, а усім жертвам масових політичних репресій.
Послухати лекцію можна на Фейсбук-сторінці “Публічні бібліотеки Солом’янки” за посиланням https://www.facebook.com/zbs.solomyanska/videos/2996659870591771

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *