21 жовтня 2021 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулась лекція-екскурсія «Українські військові з Биківнянського мартиролога», приурочена Дню захисників і захисниць України. Лекцію провів учений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін, який зосередився на окремих постатях мартиролога, які віддали своє життя військовій справі та здобули численні нагороди й визнання.
Присутні ознайомились ізвіднайденою в архівах інформацією про українських військових, уродженців Київщини – Георгія Михайловича Лавриченка та Лазаря Митрофановича Устименка, які у Першій світовій війні за свій особистий винятковий героїзм, проявлений на полях битв, стали повними кавалерами Відзнаки військового ордену Св. Георгія. Під час Великого терору їх, як і багатьох інших громадян, розстріляли у Києві та таємно поховали у Биківнянському лісі. Валерій Філімоніхін також зауважив, що з часом орден Св. Георгія антиукраїнські сили стали використовувати з пропагандистською метою, і сьогодні в Україні георгіївська стрічка перетворилась на знак чорносотенців та фальсифікаторів української історії.
Валерій Філімоніхін розповів історію створення Київського військового округу (КВО), зокрема, повідомив учасникам екскурсії, що на території нинішнього Заповідника до 1923 року розміщувався артилерійський полігон, що й було використано енкаведістами при створенні легенди про артилерійські склади У Биківнію Ця легенда приховувала від місцевих мешканців справжнє призначення спецділянки НКВС УРСР.
Також присутні довідались про причини масових репресій проти військових радянської доби. Валерій Філімоніхін детальніше зупинився на біографіях і обставинах арештів командного складу КВО, більшість із представників якого покоїться у Биківнянських могилах (перший заст. командувача Д. Фесенко, нач. штабу В. Бутирський та М. Подчуфаров, комендант КІУРу П. Княгницький, нач. артилерії М. Бобров, нач. бронетанкових військ А. Борисенко, командир полку важких танків І. Дубинський, командир 54 авіа бригади Д. Зімма та ін). Також лектор розповів про віднайдені дані стосовно командирів нижньої ланки та рядових округу, похованиху Биківні.
Висловлюємо щиру подяку представникам Національного музею історії України у Другій світовій війні за проявлену цікавість до теми та екскурсії.