19 листопада 2020 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулась лекція ученого секретаря Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили»Валерія Філімоніхіна. Зустріч із працівниками й читачами бібліотеки була присвячена репресованим київським правникам, похованим на території Заповідника.
Валерій Філімоніхін доповів про особливості становлення радянської правової системи, основним принципом якої більшовики визначили т.зв. «революційну правосвідомість». Він підкреслив, що підпорядкування права інтересам диктатури пролетаріату, легітимізація насилля та скорочення гарантій прав і свобод громадян призвели до формування т.зв. «юриспруденції терору», в якій не було місця справжнім професіоналам, адекватним адвокатам і фахівцям «старої школи».
Валерій Філімоніхін, проаналізувавши діяльність Київської колегій оборонців, показав, як адвокатура в УРСР поступово політизувалась і перестала бути самостійним правовим інститутом. Окрему увагу лектор присвятив тим київським правникам, які виявили справжню відданість справі захисту громадян, реалізували себе не лише як юристи, а й науковці та громадські діячі та були розстріляні в роки Великого терору співробітниками НКВС. Зокрема, Валерій Філімоніхін розповів про долі, обставини арештів, предмет звинувачень Арнольда-Едуарда Кристера, керівника Комісії з виучування звичаєвого права України, онука відомого засновника фірми і садового господарства; Стефана Борисенка, наукового співробітника Комісії для виучування радянського права ВУАН; Петра Синицького, мирового судді, юристконсульта, секретаря популярного видавництва «Час». Київські правники, за твердженням лектора, були розстріляні у 1937-1938 роках співробітниками НКВС не за професійну чи правозахисну діяльність, а за надуманими й сфальсифікованими звинуваченнями у шпигунстві, проведенні антирадянської агітації, участі у різних контрреволюційних організаціях.
Наприкінці лекції Валерій Філімоніхін відповів на запитання присутніх.