17 вересня 2015 року Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк та Глава Уряду Польщі Ева Копач, яка прибула до України з одноденним робочим візитом, взяли участь у церемонії вшанування пам’яті жертв тоталітаризму у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили».
У 76-ту річницю нападу СРСР на Польщу керівники урядів обох країн згадали про ті страшні втрати, яких нацистський та радянський режими завдали народам України і Польщі.
А. Яценюк та Е. Копач поклали вінки до Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму в Биківні. Хвилиною мовчання вшанували присутні пам’ять загиблих. Також відбувся екуменічний молебень за жертвами сталінських репресій.
У своєму виступі Глава Уряду Українипідкреслив, що «Биківнянські могили» – місце великої трагедії й «знущання над людською гідністю і свободою»: «Тисячі українців, поляків, євреїв й інших вільних людей були замордовані більшовицьким радянським сталінським режимом». Арсеній Яценюк наголосив на важливості сьогоднішнього візиту Прем’єр-міністра Польщі: «Це є місце нашої спільної трагедії. Ці трагедії нас повинні тільки об’єднувати, робити сильнішими. І ми ніколи не повинні допустити їх повторення». А. Яценюк закликав присутніх пам’ятати про уроки минулого та робити з них правильні висновки, бо тільки таким чином можна уникнути повторення трагедій та жахливих знущань, які пережили українці та поляки у ХХ столітті.
А. Яценюк переконаний, що «в цивілізованому світі немає місця імперським амбіціям, тоталітаризму і диктатурі. А той, хто йде цим шляхом, повинен закінчувати Гаазьким трибуналом». Арсеній Яценюк, згадавши про ті труднощі, які долають українці зараз, про боротьбу за свободу, яку український народ веде не одне десятиліття, зазначив, що віссю європейського майбутнього наших країн має бути єдність Варшави і Києва. «Ми були разом, ми є разом і ми будемо разом в нашій спільній боротьбі за наше європейське майбутнє» – підсумував у своєму виступі прем’єр-міністр України.
Пані Ева Копач висловила солідарність зі своїм українським колегою, наголосивши, що метою сталінського терору було знищення польських еліт, і тільки здобуття незалежності Польщею, а згодом і Україною уможливило розкриття правди про злочини 1930-1940-х років. Прем’єр Польщі зауважила, що ці злочини стали можливими через те, що було відкинуто традиційну моральність, зігноровано права людини і права народів, а також людську гідність. Е. Копач наполягала, що несприйняття тоталітаризму та ідеологій, які нищать людину має бути основою сучасної та майбутньої європейської співдружності. Вона також запевнила присутніх у підтримці України Польщею: «Сьогодні Польща голосно говорить: український народ має право на свободу, на безпеку, на життя в стабільних кордонах. Український народ, зрештою, має право бути частиною європейської співдружності».
На меморіальному заході були присутні представники українського та польського урядів, посольства Польщі в Україні, члени українських та польських громадських організації.