11 травня 2021 року у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянскі могили» відбулось відкриття фотодокументальної виставки «Імена, викреслені з афіш», яка висвітлює долю театральних діячів, розстріляних у Києві в період Великого терору 1937 – 1938 років.
Захід відкрила заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька. Вона зазначила, що виставка «Імена, викреслені з афіш» присвячена репресованим діячам українського театрального мистецтва – акторам, режисерам, директорам театрів, мистецтвознавцям. Їхні їмена довгий час перебували під забороною, тому матеріали до їхніх біографій довелось збирати у різноманітних джерелах – від публікацій театрознавців до газетних й журнальних матеріалів, які, на щастя, збереглися у бібліотеках і архівах.
Тетяна Шептицька підкреслила, що історія українського театру першої третини ХХ століття містить безліч драматичних моментів, які вдалося окреслити у виставці за допомогою документів, партійних директив і унікальних фотографій. Вона наголосила, що у цей період відбулося «ламання» радянською владою українського театру, що розвивався у європейському руслі, та переформатування його на обслуговування панівного класу – пролетаріату.
Від імені Заповідника Тетяна Шептицька подякувала усім архівним, музейним і науковим установам, матеріали з фондів яких були використані при підготовці виставки. Окрему подяку вона висловила народному депутату України, заступнику голови комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенії Кравчук, завдяки допомозі й сприянню якої друкована версія виставки побачила світ.
Олена Полідович, начальник науково-дослідного відділу Заповідника і куратор виставки, зазначила, що всі дослідники Биківнянської трагедії відчувають спільну відповідальність перед тими, хто зазнав репресій, та їхніми нащадками. Вона наголосила на важливості оприлюднення інформації про долю розстріляних діячів українського театру та їх творчі здобутки і відзначила особливу роль у підготовці проєкту роботи з вивчення архівно-кримінальних справ репресованих: «Ці документи складалися слідчими для доведення провини заарештованих, та сьогодні вони є важливими свідками злочину системи репресивно-каральних органів радянської влади проти власного народу».
Заступник директора з наукової роботи Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Ірина Мелешкіна подякувала Заповіднику за плідну співпрацю і наголосила, що назва виставки – «Імена, викреслені з афіш» – дуже точно відтворює ситуацію злочинної доби сталінського правління. Тоді, позбавляючи життя театральних діячів й інших митців, знищували й пам’ять про їхню творчість: імена у прямому сенсі викреслювали з афіш і програмок. Вона також розповіла про випробовування, яких зазнали музейні співробітники у 1930 – 1950-тих роках, коли всі матеріали, пов’язані з репресованими особами, зокрема, результати їхньої творчості, мали бути знащені. На свій страх і ризик, музейники зберігали ці матеріали, переховуючи їх у теках «Нерозібрані матеріали». Завдяки цьому, підкреслила І. Мелешкіна, сьогодні є можливість залучати ці документи до виставкових і видавничих проєктів.
Начальник Управління наукового забезпеченні політики національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті Ярослав Файзулін наголосив на важливості роботи науковців Заповідника з олюднення Биківнянського мартирологу: «Зараз багато чого змінилося і у висвітленні Биківнянської трагедії й вшануванні жерт відбувся величезний поступ. У значній мірі це відбувається завдяки виставковій діяльності Заповідника».
Перед учасниками заходи також виступили вчений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін та актор Дмитро Лінартович. Дмитро Лінартович підкреслив духовну спадкоємність сучасних представників театрального й кіномистецтва зі своїми попередниками та виконав кілька авторських пісень.
Після завершення офіційної частини учасники заходу відвідали Міжнародний меморіал жертв тоталітаризму 1937 – 1941 рр., де поклали квіти до братських могил і вшанували пам’ять загиблих поминальним дзвоном.
Виставка «Імена, викреслені з афіш» експонуватиметься на території Заповідника до жовтня 2021 року. Тематичну екскурсію виставкою можна замовити за тел. (044) 253- 03-55.