13 вересня 2020 р. на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулась відкрита лекція-екскурсія «Міжнародний меморіал жертв тоталітаризму 1937 – 1941 рр. у контексті політики національної пам’яті», яку провів вчений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін.
Присутні дізнались маловідомі факти з історії функціонування спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі у 1937 – 1941 рр., важкий тернистий шлях відкриття правди про масові поховання жертв масового політичного терору у Биківні, загальну кількість похованих жертв, їх соціальну та національну належність. Також Валерій Філімоніхін докладно розповів про трагічну долю тисяч польських військовополонених з Катинського списку, які були розстріляні у київських в’язницях навесні 1940 р. і знайшли свій останній притулок у братських Биківнянськіх могилах.
Особливу увагу лектор приділив унікальності концепції Меморіалу, в основу якої були покладені віковічні уявлення українського народу про скорботу та смерть. Він акцентував на важливості для України подібних місць пам’яті, через які відбувається формування національної пам’яті та становлення громадянського суспільства.