12 квітня 2025 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулося вшанування жертв масових розстрілів польських полонених сталінським режимом, після початку Другої світової війни. 

У меморіальний заходах з нагоди 85-х роковин Катинського розстрілу взяли участь Тимчасово повірений у справах Республіки Польща в Україні Пьотр Лукасевіч, директор Польського інституту у Києві Ярослав Ґодун, радник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Василь Пасічний, заступник директора Другого територіального департаменту, начальник відділу Центральної Європи МСЗ України Олена Шалопут, голова Старобільської райдержадміністрації Луганської області Володимир Череватий, аташе з питань оборони Посольства Республіки Польща в Україні, полковник Даріуш Слота, консул Республіки Польща в Києві Павел Овад з дружиною, представники польських товариств і організацій України.

Заповідник представляли перший заступник генерального директора – в.о. генерального директора Богдан Нетреба, заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька, учений секретар Валерій Філімоніхін, начальник відділу науково-освітньої, організаційної та пам’яткоохоронної роботи Микола Бривко.

Тимчасово повірений у справах Республіки Польща в Україні Пьотр Лукасевіч, вшановуючи жертв Катинського злочину, у своїй промові зазначив: «Ми пам’ятаємо, що джерелом насильства, жорстокості, війни, нестабільності, тривоги і найгіршого на цих землях був і досі є Кремль… Той факт, що ми разом тут, у цьому місці пам’яті, є доказом того, що правду неможливо стерти. Цей спогад залишиться. Це буде джерелом сили. Героїчна оборона України, яку Польща дуже підтримує, має своє коріння і в цій пам’яті…».

Консул Республіки Польща в Києві Павел Овад наголосив, що Катинський розстріл, як й інші злочини комуністичного режиму, приховувався радянською владою десятиліттями. «Еліта Другої Речі Посполитої загинула від куль у потилицю, похована у масових безіменних могилах Катині, Мідного, Харкова, Биківні, Куропат, Старобільська та інших місць. Сьогодні, віддаючи шану розстріляним, ми також вшановуємо і тих, хто, попри переслідування, упродовж багатьох років, зберігав пам’ять про них», – підкреслив консул.

Перший заступник генерального директора – в.о. генерального директора Богдан Нетреба зауважив, що поминальні заходи, що відбуваються щорічно на території Заповідника, символізують кілька важливих аспектів. «Перший – непроминущість пам’яті про жахливі злочини комуністичного режиму, які з московським правлінням прийшли на українську та польську землі. Другий – наша єдність у тому великому болю, що пережили наші народи, та наполеглива боротьба за збереженість демократичних принципів, проти який воювали тогочасні тоталітарні системи. І розуміння важливості передачі наступним поколінням правди про Катинь і Биківню, збереженості того крихкого миру, заради якого було докладено багато зусиль нашими попередниками – ще раз сполучає у цьому вшануванні українців і поляків» – сказав Богдан Нетреба.

Святу месу за убієнними відслужив єпископ Києво-Житомирської дієцезії Римо-Католицької церкви в Україні Віталій Кривицький за участю ординаріату Києво-Житомирської дієцезії.Учасники заходу поклали квіти й вінки та запалили лампадки на братських могилах Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *