5 вересня 2024 року до НІМЗ «Биківнянські могили» завітали американські письменники Девід Ріфф та Джудіт Турман, а також наші київські колеги – Роман Веретельник з НУ «Києво-Могилянська академія» й Олександр Чайка з Центру Леся Курбаса. Для гостей екскурсію провела заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька.
Девід Ріфф, воєнний журналіст, письменник і політичний аналітик, став відомим завдяки своїм книгам та публікаціям про війни в Боснії, Афганістані, Конго, Іраці. З початком повномасштабного вторгнення російський військ в Україну підтримав український народ у його боротьбі. Девід Ріфф також досліджує питання колективної пам’яті та сучасні практики меморіалізації. Під час візиту його зацікавила історія створення Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років та усталені в Заповіднику традиції вшанування людей, що загинули від комуністичного режиму.
Тетяна Шептицька також розповіла гостям про загальний контекст Великого терору 1937-1938 років і таємну спецділянку НКВС у Биківнянському лісі як наслідок і доказ злочинних дій радянської влади. Письменницю, літературного критика і кавалера ордена літератури і мистецтв від французького уряду Джудіт Турман зацікавили статистика жертв, похованих у Биківні, та конкретні історії осіб із Биківнянського мартиролога. Тетяна Шептицька ознайомила гостей із виставкою «Розстріляна палітра», присвяченою репресованим художникам, що нині експонується в Заповіднику.На завершення візиту Девід Ріфф зазначив: «Це неймовірне місце – місце застереження і водночас відродження. Сьогодні, як ніколи, Биківня має велике значення для збереження пам’яті й зміцнення нації. Особливо в теперішній період, коли росіяни вчиняють на українській землі ті самі злочини, які робили колись. Меморіал, який відвідали, бентежить і справляє глибоке враження своїми силою та гідністю».