Як завжди в третю неділю травня Україна вшанувала пам’ять жертв політичних репресій. Однак цьогорічні заходи в Биківні відбулись в умовах нових викликів. Проте з урахуванням обмежень, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, Биківнянські могили” знов стали головною площадкою траурних урочистостей.

З самого ранку Президент України Володимир Зеленський і Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак поклали квіти до братських могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр., а  корзину з квітами від Президента України було встановлено біля пам’ятника репресованому на вході до Заповідника.

Також до братської могили і вогню пам’яті покладено вінки від Верховної Ради України та Київської міської державної адміністрації.

За умов дотримання соціальної дистанції та інших санітарних вимог вхід до Заповідника для відвідувачів був відкритий. Попри усі складності, пов’язані з карантином, до Биківні в цей день прийшло чимало людей. Серед них представники різних партій, громадських організацій та ЗМІ, родичі репресованих, небайдужі громадяни. Священики різних релігійних конфесій відслужили заупокійні літії.

Люди приходили цілими родинами, було дуже багато дітей і молоді. То ж до вечора братські могили на обох частинах меморіалу були вкриті квітами.

Напередодні, ввечері 16 травня  на Міжнародному меморіалі жертв тоталітаризму 1937-1941 рр. запалало сотні лампадок в пам’ять невинно загиблих. Пам’ять, яка вочевидь живе в серцях українців усіх поколінь.

 ____________

Довідково:

День пам’яті жертв політичних репресій відзначається щороку в третю неділю травня, відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років».

Биківнянське поховання жертв сталінських репресій належить до найбільших на території України. Таємна спецділянка НКВД УРСР у Биківні почала офіційний відлік своєї діяльності навесні 1937 року. 20 березня цього року Президія Київської міської ради ухвалила рішення про відмежування земельної ділянки «для спецпотреб» у 19,20 кварталах Биківнянського лісу. Упродовж 1937-1941 років вантажівки майже щоночі привозили тіла розстріляних у київських в’язницях НКВД для таємного поховання у Биківнянському лісі. Кількість похованих в Биківнянському лісі остаточно не встановлена, на думку істориків, вона може ставити від 20 до 100 тисяч осіб. За даними, опрацьованими співробітниками Галузевого державного архіву СБУ та Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», на сьогодні встановлені прізвища понад 18,5 тис. осіб, похованих в Биківні, але наукові пошуки тривають. Найбільше число розстрілів припадає на 19 травня 1938 року – за рішеннями трійки при Київському управлінні НКВД за цю ніч розстріляли 563 людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *