21 травня 2023 року Україна вшановувала пам’ять жертв політичних репресій радянської доби. У зв’язку з обставинами воєнного часу в державі не відбувалося масових заходів чи жалобних церемоній. Проте Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» був відкритий для усіх, кого серце кликало віддати шану невинно убієнним.
Першим у День пам’яті жертв політичних репресій ушанував жертв Великого терору, вчиненого тоталітарним комуністичним режимом у 1937–1938 роках, Президент України Володимир Зеленський.
Від імені Глави держави було покладено кошик квітів до Пам’ятника репресованому, розташованому біля центрального входу до Заповідника, встановлені вінки до Братської могили і польських поховань на території Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937–1941 років.
На думку Президента, поховання жертв сталінських репресій на території Биківнянського лісу в Києві, сотні подібних місць в усіх регіонах України нині є складовою національної пам’яті українського народу та меморіальними об’єктами міжнародного значення.
«Маємо робити все, щоб гарантувати недопущення реваншу тоталітаризму, забезпечити консолідацію зусиль міжнародної спільноти у справі відновлення й збереження миру, колективної безпеки та гуманізму, знешкодження держави-терориста – Російської Федерації, забезпечення справедливого суду й відповідальності для злочинців», – наголосив Володимир Зеленський.
«Вічна та світла пам’ять жертвам політичних репресій. Вічна шана кожному й кожній, хто захищає Україну. Завжди пам’ятатимемо тих, хто віддав своє життя, звільняючи українську землю від російських загарбників», – додав Глава держави.
Згодом відбувся меморіальний захід на вшанування громадян, розстріляних радянською владою, в якому взяли участь Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, Радник-консул Посольства Республіки Польща в Україні Яцек Ґоцловський, директор Представництва Світового Конґресу Українців в Україні Сергій Касянчук, заступник Голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, В.о. генерального директора Заповідника Богдан Нетреба, заступниця генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька та інші. За сприяння СКУ відбувся міжконфесійний молебень за душами невинно убієнних, який відслужили з благословення Блаженнійшого Митрополита Епіфанія протоієрей ПЦУ Віталій Даньчак і з благословення Блаженнійшого Святослава – ректор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії протоієрей УГКЦ Петро Жук.
Усі учасники заходу поклали квіти й поставили лампадки біля братських могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років.
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко зазначив: «Тоталітарні режими залишають за собою жертви, страждання. Нинішній тоталітарний російський режим продовжує ту ж політику – вбивства мирних людей, руйнування спадщини й скалічення сотень тисяч життів. Хоч символічно, але і тут ми з поляками на одному майданчику – жертви як польських, так і українських невинних душ поховані в Биківні. Ми маємо про це пам’ятати, щоб те, що творять тоталітарні режими, не відбулося знову. На жаль, саме це зараз і відбувається під час війни, коли сотні тисяч людей страждають і гинуть від російського тоталітарного режиму. Наше завдання – пам’ятаючи про те, що сталося у минулому столітті, зробити так, щоб цього більше не відбувалося в поточному».
Також відбулося покладання квітів від Київської міської влади.
У День пам’яті жертв політичних репресій територію Заповідника змогли відвідати родичі репресованих, представники громадських організацій. Всі, хто завітав у цей день до Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937–1941 років, змогли отримати від науковців Заповідника консультації та екскурсійний супровід. Відвідувачі також ознайомилися з новою фотодокументальною виставкою Заповідника «Сини волі в часи несвободи», яка експонуватиметься на території до жовтня 2023 року.
У матеріалі використані фотографії НІМЗ «Биківнянські могили», Георгія Лук’янчука і Тетяни Бондаренко.