15 серпня Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили” відвідали представники Посольства Республіки Польща в Україні, Верховної Ради України, делегація Генерального штабу Збройних сил України, члени польської громади та київських полонійних організацій, щоб відзначити День Війська польського та вшанувати борців за волю.
Свято Війська Польського відзначається щорічно 15 серпня й пов’язане з битвою під Варшавою – вирішальним моментом Радянсько-польської війни 1919 – 1921 років. Саме 15 серпня 1920 року в ході битви стався перелом на користь Війська Польського. Армія, керована маршалом Юзефом Пілсудським, спромоглася відкинути війська Червоної Армії від Варшави та перейти в наступ. Пліч-о-пліч із поляками на підставі Варшавського договору між Польщею та Україною від 22 квітня 1920 року в цій битві брали участь вояки армії УНР. Завдяки цій перемозі вдалося не лише відстояти незалежність Польщі, але зірвати більшовицькі плани «всесвітньої революції».
У своїй промові посол Польщі в Україні Ян Пєкло зазначив: «Ця подія 1920 року була моментом, який показав, що, коли поляки й українці разом, вони здатні зробити неможливе. Ми тут сьогодні, щоб вшанувати всіх тих, хто загинув за нашу свободу і незалежність. Щиро дякую нашим українським друзям, які прийшли сюди з нами, щоб показати, що це наша спільна справа».
Співголова групи з міжпарламентських зв’язків із Республікою Польща у Верховній Раді Микола Княжицький також підкреслив, що Варшавська битва була однією з багатьох подій, які об’єднують поляків і українців. “В ці дні ми говоримо про Варшавську битву, спільне звільнення Києва, про похованих тут, у Биківні. Ми згадуємо, що серед вояків, які боронили Польщу, не лише в українських, але й в польських частинах, було багато українців. Наші вороги раділи, коли ми разом опинялися під землею, але як вони боялися нас, коли ми об’єднувалися. Тут, у Биківні, поховані українці, але також – кілька тисяч поляків. І в пам’ять про них ми маємо зробити так, щоб хороші люди ніколи більше не гинули. Бо коли ми разом, ми завжди боремося за добро”.
Директорка “Польського Дому”, секретарка «Федерації польських організацій України” Мар’я Сівко підкреслила, що “Биківнянськи могили” є святим місцем для присутніх, а збереження пам’яті й вшанування жертв сталінських репресій – справа честі та совісті.
Учасники заходу поклали квіти до братських могил на українській та польській частинах Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років. Також відбулася панахида за загиблими. Для охочих співробітники Заповідника провели екскурсію та показали виставку “Биківня – територія пам’яті”.