5 серпня в Україні вшановують пам’ять жертв Великого терору – репресивної кампанії, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. і спричинила масові розстріли громадян. Для підрадянської України прямим наслідком цих репресій стало знекровлення культурно-мистецької та наукової еліти. Підтвердження цьому знаходимо на пам’ятних плитах Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937–1941 рр. у Биківнянському лісі.

Списки розстріляних, які складають Биківнянській мартиролог, постійно поповнюються новими прізвищами. Встановлення остаточної кількості жертв видається практично неможливим. Масштаб Великого терору відбивається і на масштабності задачі: закарбувати в пам’яті ім’я кожного і, по можливості, дослідити його особисту історію, зрозуміти, усвідомити глибину людської трагедії – індивідуальної, родинної, суспільної.

Із вдячністю до всіх науковців, журналістів, громадських діячів, які по фрагментах складали списки жертв сталінських репресій, зокрема і Биківнянського мартиролога, ми публікуємо сьогодні його невелику частину. Список «Биківнянський мартиролог. 100 відомих» надає коротку інформацію про особу, роковані дати (життя і смерті/розстрілу) із зазначенням органу, який ухвалив рішення про розстріл.

У цьому переліку лише сто прізвищ, та за кожним із них особистість, що реалізувала себе в професії, творчості – мистецтві, літературі, науці – або виявила талант організатора культурних, освітніх процесів тощо. Йдеться не про формальне дослідження інтелектуальних або творчих біографій, а про можливість відчути за ними живих людей. Їхня творчість, напрацювання, професійні досягнення промовляють до нас із надією бути почутими.

А нас не буде,

А нас не буде вже тоді,

Коли сміятимуться люде –

Веселі, молоді.

Нас позбірає,

Нас позбірає дим-огонь,

Що ним Світанок витирає

Всесвітню оболонь.

Але ж посієм,

Але ж посієм нашу тінь

Ми на всьому, що нині дієм

Для инших поколінь.

Олександр Лан*, 1924

*Кирило Коршак

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *