Наприкінці 2024 року громадський комітет премії імені Якова Гальчевського «За подвижництво у державотворенні» назвав її цьогорічних лауреатів. Робота комітету тривала в режимі онлайн та в унісон тим заходам, які відбувалися в Україні на відзначення 130-ліття цього видатного державника, військового й громадського діяча, полковника армії УНР, письменника, активного учасника повстанського руху початку ХХ ст. Як зазначили представники оргкомітету, обираючи кандидатів, вони «прагнули дотриматися свого основного критерію у їх відборі з огляду, насамперед, на послідовну україноцентричну позицію».
Серед цьогорічних лауреатів чимало українських патріотів, чия діяльність спрямована на розбудову української державності. Зокрема, переможцями стали Валерій Залужний, Головнокомандувач Збройних сил України (2021–2024 рр.), Надзвичайний і Повноважний посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії й Північної Ірландії – у номінації «Політик», Артур Закордонець, письменник, військовослужбовець ЗСУ – у номінації «За літературну творчість», Боріс Джонсон, Прем’єр-міністр Великої Британії (2019—2022 рр.), політик, публіцист – у номінації «За допомогу Українські державі», Дмитро Лінартович, поет, актор театру і кіно, військовослужбовець ЗСУ – у номінації «За вірність мистецькому покликанню».
У номінації «За просвітницьку діяльність» лауреатом Премії імені Якова Гальчевського став колектив Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».
Це дуже важлива відзнака для нашої інституції, яка засвідчує, що зусилля колективу Заповідника з поширення правди про Биківню, відкриття імен Биківнянського мартиролога, наша просвітницька діяльність, різноманітні виставкові й популяризаційні проєкти не залишилися не поміченими громадськістю. Щиро дякуємо за високу оцінку нашої роботи!
*Премія імені Якова Гальчевського «За подвижництво у державотворенні» – щорічна загальнодержавна премія, заснована 1995 року за ініціативою письменника, журналіста і громадського діяча Богдана Теленька. Має статус загальнонаціональної, число лауреатів сягає понад сотню осіб, з-поміж яких не лише політики, а й науковці, літератори, видавці, громадські діячі, журналісти.