18 березня 2021 лекторій НІМЗ «Биківнянські могили» вкотре вже завітав до Київського державного коледжу туризму та готельного господарства. Але на цей раз слухачами стали наймолодші студенти – 15-річні першокурсники. Старший науковий співробітник Тамара Бойко розповіла майбутнім кухарям та турагентам про репресованих художників-бойчукістів.
В основу лекцій Тамара Бойко поклала розповідь про життєвий і творчий шлях одного із найяскравіших художників початку ХХ століття, представника українського Розстріляного відродження – Михайла Бойчука. Вона поінформувала присутніх про його творче становлення, розквіт, вплив на розвиток українського живопису і внесок у світове мистецтво. Лекторка також згадала інших представників школи Михайла Бойчука: І. Падалку, В. Седляра, С. Налепинську-Бойчук, І. Липківського та їхній новаторський підхід не лише у малярстві, але також у скульптурі, різьбленні і кераміці. Лекції супроводжувалися демонстрацією альбомів з репродукціями творів «бойчукістів».
Окрему увагу слухачів Тамара Бойко звернула на те, як чекісти і їхні послідовники знищували не лише митців, але й їхні творіння. Лекторка також приділила час на розповідь про обставини арештів М. Бойчука та його учнів і звинувачення, які висували художникам співробітники НКВС. Вона розповіла, як несприйняття більшовиками модерних пошуків бойчукістів переросло спочатку у цькування у пресі, нагінки по партійній лінії, звільнення з роботи, а згодом – у доноси, арешти й фізичне знищення митців. Юні студенти дізнались про методи, за допомогою яких слідчі домагались здобути від арештантів визнання провини.
Оскільки 15-літні слухачі ще не встигли повноцінно ознайомитись із періодом Великого терору в курсі історії, Тамара Бойко розповіла про його причини і наслідки. Окрему увагу доповідачка приділила історії створення і функціонування таємної спецділянки НКВС в Биківнянському лісі.