6 жовтня 2018 року в приміщенні Національного університету біоресурсів і природокористування України відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Місця/місце пам’яті в польсько-українському діалозі порозуміння (до 80-х роковин Биківнянської трагедії)». Співорганізаторами заходу, окрім університету, ще виступили Міністерство освіти і науки України, Посольство Республіки Польща в Україні, Федерація польських організацій в Україні, Інститут історії України НАН України та Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».
У вступному слові проректор з науково-педагогічної роботи, міжнародної діяльності та розвитку Національного університету біоресурсів і природокористування України Вадим Ткачук розповів про форми й напрямки співпраці його закладу з Республікою Польща. Також він висловив сподівання, що виступи учасників конференції не лише розкриватимуть маловідомі сторінки минулого, а сприятимуть формуванню порозуміння між двома народами.
Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський відзначив, що останніми роками зростає увага суспільства до місць пам’яті, пов’язаних із періодом Великого терору, і зокрема до Биківні. «Биківнянські могили» щороку відвідують як родичі репресованих, так і школярі, студентська молодь, паломники, представники громадськості України, Польщі та інших країн. На його думку, цьому сприяють інформаційні компанії в пресі та соцмережах, різноманітні пам’ятні заходи, підготовлені Заповідником виставки. Б. Біляшівський стисло ознайомив присутніх із останніми виставковими проектами Заповідника.
Радник-консул Консульського відділу Посольства Республіки Польща в Україні Яцек Гоцловскі зауважив, що Биківня – особливе місце для багатьох народів, що постраждали в часи сталінізму. Проте, говорячи про людей, знищених радянською владою, слід акцентувати увагу не лише на статистиці, а на причинах і наслідках тоталітаризму, призвідниках репресій і тих духовних, культурних, наукових втратах, які зазнали український та польський народи.
Емілія Ясюк, керівник Реферату, радник з питань науково-освітньої співпраці Посольства Республіки Польща в Україні, підкреслила, що потрібно постійно говорити про такі трагедії, як Биківня, Катинь, Аушвіц, для зростання свідомості людства, для того, аби жертв серед мирного населення ставало менше. Вона також наполягала на тому, щоб інформація про місця пам’яті, Биківнянську трагедію доносилась до молодшого покоління, адже це сприятиме порозумінню, освіченості, а відтак, є нашою інвестицією в майбутнє.
Під час роботи конференції з науковими доповідями виступили заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька, вчений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін, старший науковий співробітник Тамара Бойко, науковий співробітник Микола Бривко.
Під час роботи конференції експонувалась виставки Заповідника «Биківня – територія пам’яті» (на 12 банерах), з якою могли ознайомитись усі присутні.