26 вересня 2024 року в рамках співпраці з Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені В. Г. Заболотного відбуласьлекція «Індивідуальні трагедії як складова історії Великого терору. Доля родини Липківських».
Лекторка – старший науковий співробітник Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тамара Бойко – ознайомила присутніх з історією родини Липківських, чий духовний чин, релігійний доробок і мистецькі вияви були тісно пов’язані з українським національним відродженням.
Тамара Бойко поінформувала слухачів про переслідування й репресії з боку радянської влади, яких зазнали майже всі члени родини Липківських – від голови, очільника УАПЦ, до його дітей. Лекторка розкрила біографію Василя Липківського, засновника і першого Митрополита Української автокефальної православної церкви, зосередившись на атеїстичній політиці комуністичного режиму та гоніннях проти служителів церкви і вірян.
Окремо Тамара Бойко розповіла про долю Івана Липківського, який обрав шлях художника і став потужним представником бойчукізму як мистецького напряму. Вона зазначила, що Івана було заарештовано та розстріляно органами НКВС у 1937 році за антирадянську діяльність та український націоналізм, а його історію Заповідник презентував на виставці «Розстріляна палітра», котра експонувалася у ДНАББ імені В. Г. Заболотного. Лекторка приділила увагу також постатям інших дітей В. Липківського: синуВалеріану, якого радянські репресивні органи за «виховання в націоналістичному дусі селянської молоді» визнали «соціально-шкідливим елементом» та вислали до трудових таборів на Північ СРСР; донькам Марії, Ганні та Тетяна, змушеним працювати не за фахом.
Тамара Бойко також розповіла про діяльність органів НКВС у роки Великого терору, процедуру виконання вироків співробітниками спецслужб та історію Биківнянських поховань, де знайшли свій останній спочинок Василь та Іван Липківські.