7 жовтня 2016 року у рамках лекторію «Забуттю не підлягає» учений секретар Національного історико-меморіального заповідник «Биківнянські могили» Валерій Філімоніхін прочитав дві лекції для студентів І-IV курсів Відкритого міжнародного Університету розвитку людини «Україна».
В. Філімоніхін розповів про історію політичних репресій в Україні довоєнного періоду, підкресливши, що репресивні органи, створені ВКП(б), передовсім, забезпечували утримання влади більшовиками шляхом перманентного терору населення. Однією з найтрагічніших сторінок новітньої історії України став «Великий терор» 1937-1938 років, що практично винищив національну еліту, завдав величезних втрат національним меншинам, упродовж багатьох років зберігав у суспільстві страх і байдужість. У Києві розстріли набули особливого розмаху, за підрахунками істориків, кількість розстріляних коливається в межах 20-100 тисяч осіб.
Також, В. Філімоніхін ознайомив присутніх з історією створення і функціонування спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі в 1937-1941 роках як складової механізму системи репресивних органів УРСР. Розповів про жертв сталінського режиму, похованих у Биківні, обставини їх розстрілів за рішеннями різноманітних позасудових органів, тотальне фальшування справ репресованих.
Наприкінці лекції В. Філімоніхін наголосив на нагальній потребі вивчення трагічних сторінок української історії як запоруки неповторення подібного в майбутньому.