smartcapture

У Міжнародний день рідної мови, 21 лютого 2019 року, на факультеті української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка НПУ імені М. П. Драгоманова відбулась лекція «Слово, обірване у Бикіні», присвячена репресованим письменникам, тим, для кого творчість на рідномовній основі була справою всього життя.

Лекцію прочитала для студентів і викладачів факультету заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька.

Присутні дізнались не лише про жанрове розмаїття та шляхи розвитку українського письменства доби «Розстріляного відродження», а й про методи впливу радянської влади на митців, способи уніфікації літературного життя, тактику й практику терору, який застосовували більшовики до України. Тетяна Шептицька розповіла про цікаві факти з біографій репресованих літераторів, проаналізувала їх внесок в історію української літератури. На прикладі доль М. Йогансена, В. Черняхівської, В. Ярошенка, А. Михайлюка, М. Семенка, В. Юринця, Ю. Вухналя лекторка продемонструвала, як радянські репресивні органи поводились із заарештованими, яким чином фальсифікувались кримінальні справи, за якими звинуваченнями знищували представників мистецької еліти. Вона також зауважила на обережному ставленні до архівних джерел, з яких можна дізнатись чимало маловідомих подробиць літературного середовища 1930-х років, але й водночас натрапити на неправдиві свідчення та зізнання. Тетяна Шептицька також озвучила можливі напрямки наукового пошуку щодо Биківнянського мартирологу та закликала студентів цікавитись документами репресивних органів для формування цілісної картини життя й смерті письменників «Розстріляного відродження».

Слухачі лекції також мали можливість ознайомитися з копіями розсекречених матеріалів зі справ письменників, дізнатися про наукову й виставкову діяльність Заповідника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *