1 квітня у виставковому просторі музею «Територія терору», позначеному на музейній схемі як «Барак «№ 2», із відвідувачами музею зустрілась Олена Полідович, начальник науково-дослідної, науково-виставкової та фондової роботи НІМЗ «Биківнянські могили». На запрошення організаторів вона представила лекцію «Биківнянські могили. Про що не знали шістдесятники?».
Цікавість до теми спротиву політиці радянської держави, яка полягала у приховуванні від суспільства правди про злочини комуністичного режиму, актуалізує для нас феномен шістдесятників. Їхні спроби домогтися неупередженого розслідування Биківнянського злочину поклали початок довгому періоду боротьби за відновлення справедливості стосовно жертв Великого терору.
Під час лекції Олена Полідович розповіла про непростий шлях до правди – починаючи з відвідин у 1962 році Лесем Танюком, Аллою Горською і Василем Симоненком місця злочину та численних спроб привернути увагу влади до проблеми безіменних поховань у Биківнянському лісі й закінчуючи проведенням на території колишньої «спецділянки НКВС» пошуково-ексгумаційних робіт, результатом яких стало перепоховання останків і створення Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937 – 1941 років.
Доповненням розповіді стали рідкісні архівні документи, фотографії, зроблені під час «розкопок» у Биківнянському лісі у 1970-ті – 1980-ті й 2000-ні роки, унікальні кадри відозйомки 2024 року, здійсненої при створенні окремого простору, присвяченого Биківні, на виставці «Алла Горська. Боривітер», а також ескізи художніх творів авторства шістдесятників.
По закінченню лекції Олена Полідович відповіла на запитання стосовно особливостей роботи науковців Заповідника. Серед іншого, увагу слухачів привернула проблема приховування владою фактів і небажання розкривати таємниці минулого.
Заповідник висловлює вдячність колективу музею «Територія терору» за співпрацю і надану можливість у здійсненні суспільно важливих проєктів.




Фото надані музеєм “Територія терору”.