4 жовтня 2023 р. у рамках співпраці НІМЗ «Биківнянські могили» та Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара відбулась онлайн-лекція «Київські адвокати й правники–жертви комуністичного терору 1937–1941 рр.», яку провів вчений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін.
На початку лекції Валерій Філімоніхін здійснив екскурс в історію українського права. Він зауважив, що упродовж століть на українських землях нарівні зі звичаєвим правом діяло передове західне (Литовські статути, Польське право, Магдебурзьке право, Саксонське Зерцало), що пояснює давні і міцні європейські правові традиції українців.
Лектор згадав потужну Київську школу права, створену провідними вченими-правознавцями у другій половині ХІХ – початку ХХ ст. на базі юридичного факультету Київського університету Св. Володимира. На його думку, ґрунтовність знань і підходів дозволила київським фахівцям вийти на один науковий рівень із Московським та Петербурзьким університетами та забезпечити високий рівень теоретичної підготовки майбутніх юристів Київського університету.
Валерій Філімоніхін звернув увагу, що київські адвокати (близько 22 осіб) взяли активну участь у подіях Української революції 1917–1921 рр. та інших державотворчих процесах. Наприклад, М. Ткаченко – голова Українського правничого товариства – став міністром внутрішніх справ, М. Порш – в.о. генерального секретаря військових справ, Ф. Крижанівський – одним із організаторів Української Центральної Ради, заступником її голови та ін.
Лектор розповів про трагічні долі деяких київських правників, розстріляних у Києві в 1937–1941 рр. Він зазначив, що майже всі вони були випускниками Київського університету Св. Володимира, зокрема, адвокат Марко Віленський, учасник гучних процесів: Кишинівського погрому, справи М. Бейліса та Київської ради РД; заарештовані у 1938 р. професори права Федір Крижанівський, Віктор Яновський, Володимир Карпек.
Валерій Філімоніхін познайомив слухачів з обставинами переслідування і розстрілів у 1937 р. – Арнольда Крістера, керівника Комісії ВУАН з дослідження українського звичаєвого права, фундатора українського цивільного права; Льва Копанського, приватного адвоката, який допомогав селянам відстоювати закриті владою церкви на Київщині; Миколи Кенігсфеста, юриста, діда відомого шістдесятника Леся Танюка, який разом з Василем Симоненком і Алою Горською у 1962 р. знайшли місця масових поховань жертв сталінізму у Биківнянському лісі та Лукянівському, Васильківському кладовищах. Валерій Філімоніхін підкреслив сміливість і критичне мислення М. Кенігсфеста, який ще у 1935 р. вказав, що творцем фашизму є більшовизм.
Також лектор розповів про похованих у Биківнянському лісі польських правників – адвокатів, професорів права, суддів, прокурорів, розстріляних навесні 1940 р. у Києві (Київський слід Катині) та польських громадян – юристів українського походження, зокрема, Миколу Маслова, Омеляна Гординського та ін. На завершення лектор також звернув увагу на безпрецедентне порушення сталінською верхівкою у 1937 р. прав людини, Конституції СРСР шляхом створенням позасудових органів, так зв. «двійок», «трійок», а також масову фальсифікацію справ репресованих, засуджених за контрреволюційними статтями.