15 лютого 2020 року на запрошення Чернігівської центральної міської бібліотеки імені М. М. Коцюбинського лекторій Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» змогли прослухати мешканці міста.
Перед читачами бібліотеки, а також слухачами «Безкоштовних курсів української мови в Чернігові» виступила з лекцією «Слово, обірване у Биківні» заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька. Лекторка розповіла про репресивну політику радянської влади щодо представників творчої інтелігенції, її форми й методи реалізації. Вона також підкреслила, що терор 1937-1938 років проти українських письменників був логічним продовженням антиукраїнської політики сталінського режиму та попередніх судових процесів і арештів («процес СВУ», арешт М. Ялового і самогубство М. Хвильового, перші розстріли митців у 1934-1935 років). Тетяна Шептицька поінформувала про особливості архівно-кримінальних справ репресованих літераторів, вказавши не лише на предмет звинувачень, а й на приклади фальсифікації співробітниками НКВС матеріалів, відсутність доказів тощо. Особливу увагу вона приділила постатям із Биківнянського мартирологу, детально проаналізувавши внесок у літературний процес та останні місяці життя – Майка Йогансена, Юрія Вухналя, Мирослави Сопілки, Юхима Ґедзя, Миколи Скуби, Володимира Юринця, Вероніки Черняхівської та ін. Лекторка зазначила, що крім фізичного знищення відомих українських літераторів репресивна політика радянської влади також призвела до уніфікації письменницького життя 1930-х, ліквідації численних творчих спілок, організацій і часописів, впровадження методу соціалістичного реалізму як єдино правильного та збіднення духовного потенціалу народу.
Тетяна Шептицька також розповіла про роботу таємної спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі та довготривалий процес відкриття правди як про цей спецоб’єкт, так і про злочини сталінізму загалом. Після лекції відповіла на запитання присутніх