13 березня 2025 р. у київському ліцеї № 14 імені С. Ф. Грушевського відбулась лекція ученого секретаря НІМЗ «Биківнянські могили» Валерія Філімоніхіна, присвячена життю та діяльності відомого дослідника українського звичаєвого права, професора права та адвоката Арнольда Крістера. 

Лектор розповів присутнім, що А. Крістер походив з німецької родини відомого київського садівника Карла-Вільгельма Готліба Крістера, добра пам’ять про котру зберіглася в серцях вдячних киян, закарбована у назвах ландшафтного парку «Крістерова гірка» та вулиці «Родини Крістерів».

Валерій Філімоніхін показав професійний шлях А. Крістера, який після успішного закінчення юридичного факультету Київського університету Св. Володимира продовжив вдосконалювати отримані знання в провідних університетах Європи – Бернському та Тюбінгенському під керівництвом знаменитого швейцарського цивіліста Євгена Губера. Крім теоретичних знань, А. Крістер у 1915–1917 рр. набув у Києві практичних навичок, працюючи помічником присяжного повіреного. 

Валерій Філімоніхін розповів про діяльність А. Крістера з 1917 по 1937 роки; у 1917 р. розпочав викладацьку діяльність як приват-доцент на юридичному факультеті Київського університету; у 1918 р. запрошений академіком М. Василенком на роботу в новоствореній Комісії ВУАН по вивченню українського звичаєвого та західно-руського права; у 1918–1933 рр. викладав правові дисципліни в у Київському юридичному, комерційному інститутах, Вищих жіночих курсах, Донському університеті, Київському університеті народного господарства у званні професора права, працював на посадах декана, проректора. Паралельно в ВУАН очолював Комісію по вивченню українського звичаєвого права, Секції приватного та радянського права. А. Крістер був звільнений у 1933 р. із посад в КІНГУ та ВУАН у зв’язку з ліквідацією радянською владою юридичного факультету та Комісій.

Лектор підкреслив, що А. Крістер зробив значний внесок у вивчення українського звичаєвого права: у 1926 р. вийшла його фундаментальна праця«Три ступені плавоутворення», у якій висвітлено походження українського звичаєвого права та сутність правоутворення. 

Детально В. Філімоніхін висвітлив обставини арешту й знищення вдалою відомого правника. А. Крістера чекісти затримали в Києві у лютому 1937 р. за звинуваченням в участі в «українській антирадянській націоналістичній організації» та «шпигунстві на користь Німеччини». Виїзна сесія Військової колегії Верховного суду СССР 23 жовтня засудила його до розстрілу, наступного дня його розстріляли в підвалі внутрішньої тюрми УГБ НКВД УССР. Похований у Биківнянському лісі. Реабілітований у 1959 р. у зв’язку з відсутністю складу злочину. 

На закінчення лектор звернув увагу присутніх, що інтерес до наукової, викладацької, організаційної діяльності А. Крістера зберігається й донині. Й сьогодні продовжують виходити наукові розвідки сучасних дослідників історії права, присвячені життю і науковій діяльності А. Крістера.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *