21 вересня 2021 року у приміщенні Національного музею літератури України відбудеться презентація виставки «Слово, обірване в Биківні». Виставка розповідає про особливості літературного процесу 1920-х – 1930-х років і водночас свідчить про те, як швидко радянська влада не лише поставила заслін розквіту творчих сил України, але й почала знищувати фізично самих митців. На 10 стендах розміщено інформацію про долі 28 письменників – представників покоління «Розстріляного відродження», знищених упродовж 1937 – 1940 років у в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території колишньої таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі. Матеріали виставки містять портрети митців, інформацію про їхній життєвий і творчий шлях та витяги з архівно-кримінальних справ, з яких можна довідатися про те, що відбувалося з літераторами під час слідства, про абсурдні звинувачення, які їм висувались, свідоцтва бездоказовості або сфальсифікованості самих справ.
Також на виставці будуть представлені унікальні видання українських письменників 1920-х – 1930-х років із фондів Національного музею літератури України. Серед них ранні збірки Михайля Семенка, Володимира Ярошенка, Якова Савченка, книги Майка Йогансена, зокрема його «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» з автографом письменника, Бориса Коваленка, Івана Кулика та інших. Також експонуватимуться періодичні видання доби «Розстріляного відродження», в яких часто друкувалися репресовані письменники, про яких розповідає ця виставка. Фотодокументальні стенди доповнені картинами відомих майстрів живопису – Валерія Франчука, Олеся Соловея, які істотно візуалізують емоційний лад виставки.
До виступів запрошені науковці, дослідники злочинів радянської влади проти України, діячі культури.
Організатори – Національнийісторико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», Національний музей літератури України та Українське незалежне видавництво «Смолоскип».
Початок о 15.00.
Адреса – м. Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 11 (2 поверх).
Виставка експонуватиметься до 10 жовтня2021 року.
Вхід на виставку – за квитком Національного музею літератури України.