4 квітня 2025 року в Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулася публічна дискусія «Українські сліди Катинського злочину», присвячена 85-м роковинам початку масових розстрілів радянськими спецслужбами польських військовополонених

У дискусії взяли участь учений секретар НІМЗ «Биківнянські могили» Валерій Філімоніхін і колишній військовий прокурор, полковник юстиції у відставці, дослідник репресій Андрій Амонс. На включенні із м. Люблін (Польща) був професор Інституту новітньої історії Університету Марії Склодовської-Кюрі Роман Висоцький. Модерував захід в. о. завідувача відділу історії бойових дій світових війн ХХ ст. Роман Кабачій.

На початку зустрічі учасники переглянули відеозапис Андрія Руккаса, доцента кафедри історії Центральної та Східної Європи КНУ імені Тараса Шевченка, де він розповів про обставини та перебіг масових страт польських бранців у СРСР у 1940 р. 

Учений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін підкреслив необхідність продовження розкопок на території установи, оскільки востаннє пошуково-ексгумаційні роботи проводились в 2011-2012 роках, а ретельно досліджено лише близько 10% площі території некрополя у Биківнянському лісі. Він також підкреслив, що на колишній таємній спецділянці НКВС у Биківні поховані як жертви «куркульської операції», так і багатьох «національних операцій» радянської спецслужби, зокрема поляки. 

Валерій Філімоніхін також наголосив, що в Катинських списках було багато українців. А серед польських жертв радянського режиму були не лише військовослужбовці польської армії, але й цивільні особи, яких переслідували за соціальними чи політичними мотивами.

Андрій Амонс розповів про пошукові роботи, проведені в 1990-х рр. на хуторі П’ятихатки поблизу м. Харків, та приділив увагу роботам фахівців у 2001–2012 рр. у Биківні під м. Київ. 

У розмові із професором Романом Висоцьким порушено тему вбитих капеланів Війська Польського. 

Щиро дякуємо колегам з Музею війни за люб’язно надані фотографії та інформацію. Автор фото – Роман Пупенко, Музей війни.

Відеозапис зустрічі можна переглянути за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *