20 травня 2025 року в рамках співпраці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого відбулась лекція «Жінки в прицілі НКВД», приурочена до Дня пам’яті жертв політичних репресій.

Заступниця генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька ознайомила присутніх із концепцією однойменної виставки, створеної науковцями установи. Вони висвітлила ті соціокультурні трансформації, яких зазнало українське жіноцтво у 1920-х – 1930-х роках. На прикладі законодавчих рішень совєтської влади, зразків пропагандистського мистецтва та живопису вона показала, як змінювалась роль жінки у суспільстві та уявлення про неї, її обов’язки та зовнішній вигляд. Окремо лекторка проаналізувала конструкт «нової совєтської жінки», який наполегливо впроваджував комуністичний режим. 

Тетяна Шептицька підкреслила, що антигуманний характер більшовицького правління повною мірою проявився в роки Великого терору, коли під репресії потрапили жінки, діти, люди похилого віку. Зокрема, 5.07.1937 р. політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило постанову «Питання НКВС», в якій приписувалося: усі дружини викритих «зрадників батьківщини» та «шпигунів» підлягали ув’язненню не менш ніж на 5–8 років у таборах, дислокованих у Наримському краї та Турганському районі Казахстану. Оперативний наказ НКВС СРСР № 00486 від 15.08.1937 р. повністю стосувався дружин і дітей «ворогів народу», проте не пояснював мотивів переслідування. Лекторка розповіла про долі репресованих і закатованих співробітниками НКВД жінок, які поховані у Биківнянському лісі: етнологині Ніни (Леоніли) Заглади, вчительки Софії Стрільчик, 75-річної колгоспниці Марії Шавловської, 19-річної студентки Ганни Вовкодав, працівниці заводу Марії Коробчук, а також Віри Гусєвої-Романовської, Степаніди Корецької та інших.

Наприкінці лекції Тетяна Шептицька відповіла на запитання присутніх. Дякуємо за організацію зустрічі Тетяна Скирді, за фото – Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *