17 вересня 2024 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулося вшанування пам’яті жертв радянської агресії та масових політичних репресій. Саме в цей день 85 років тому для Польщі почалася радянська окупація, яка призвела до геноциду та масових депортацій на схід.

У церемонії взяли участь Тимчасово повірена у справах Республіки Польща в Києві Аґнєшка Ґуральська, радник Міністерства закордонних справ України Сергій Гуменюк, консул Республіки Польщі в Києві Павел Овад з дружиною Анною-Марією Бабяк-Овад, заступник аташе з військових питань, підполковник Павел Валедзік, офіцер зв’язку Прикордонної служби в Україні Кшиштоф Лиховід, офіцер зв’язку польської поліції в Україні Павел Майхер.

Заповідник представляли в.о. генерального директора Богдан Нетреба, заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька, учений секретар Валерій Філімоніхін та науковий співробітник Микола Бривко. Також були присутні представники польських організацій столиці: Даріуш Гурчинський від Міжнародної асоціації польських підприємців в Україні, Анжеліка Плаксіна від Спілки поляків України, президент культурно-освітнього центру «Будинок Польський в Києві» Віталій Островський та інші.

Тимчасово повірена у справах Республіки Польщі в Києві Аґнєшка Ґуральська висловила підтримку Україні в її боротьбі за незалежність, зазначивши, що Польща добре пам’ятає наслідки радянської окупації та розуміє важливість опору. «Прямим наслідком радянської агресії став арешт, а потім загибель понад двадцяти тисяч польських офіцерів Війська Польського, представників поліції, прикордонників, управлінців, громадян Другої Речі Посполитої різних національностей, яких радянський окупант вважав елітою польської держави… Представники Польщі працюють у робочих групах із формули миру, бо знають, що тут в Україні це зараз дуже важливо, бо знову є російський агресор, знову військовополонені, страждають мирні люди…», – сказала Аґнєшка Ґуральська.

Перед учасниками заходу також виступили Радник Міністерства закордонних справ України Сергій Гуменюк та заступниця генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька, які підкреслили важливість співпраці між Україною і Польщею та акцентували увагу на збереженні пам’яті про злочини радянського тоталітаризму.

Присутні поклали квіти та встановили лампадка до братських могил Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр., ушанувавши пам’ять жертв Другої світової війни та масових репресій, які чинили два тоталітарних режими – нацистський і радянський.

Фото – НІМЗ «Биківнянські могили» та Анжеліки Плаксіної («Dziennik Kijowski»).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *