Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» і Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного запрошують 23 січня 2025 р. усіх охочих на відкриття виставки, присвяченої репресованому жіноцтву.
Архівно-кримінальні справи репресованих нерідко містять документи, безпосередньо пов’язані з жіночими долями. Це адресовані державним особам листи – дружин, матерів, доньок людей, знищених радянською репресивною машиною. Пронизані болем і відчаєм, вони буквально волають: «Скажіть, що сталося з моїм чоловіком/сином/батьком? Чи живий він? Скажіть хоч щось!» Поруч із цими «листами до влади», потужним акордом звучать імена жінок, які потрапили у приціл НКВД, розділивши долю десятків сотень жертв сталінських репресій. Їхні імена є складовою Биківнянського мартиролога.
Загальний контекст тоталітарної держави, з усіма її «свободами», за якими приховані суворі обмеження, ситуація, в якій опинились жінки у підрадянській Україні, спонукав науковців Заповідника до пошуку інформації щодо вирішення комуністичною владою «жіночого питання» і проведення досліджень із метою виявлення жіночої складової Биківнянського мартиролога. Результатом цієї роботи стала реалізація нового фотодокументального виставкового проєкту.
Виставка «Жінки у прицілі НКВД» містить 8 тематичних банерів. На цих банерах – обличчя жінок, яких злочинна комуністична влада віднесла до категорії «антирадянських елементів». Серед них – етнологиня і перекладачка, медична сестра і поштарка, селянки і робітниці, студентки та вчительки. Різного віку і походження, різні за національністю й освітою, майже всі незаміжні, вони узагальнюють собою портрет репресованої радянської жінки – безкарно знищеної системою, в якій вона будувала своє життя, сподіваючись на «світле майбутнє».
Партнери виставки: Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», Галузевий державний архів Служби безпеки України, Центральний державний архів громадських об’єднань та україніки.
До участі в заході запрошені:
• Анатолій Хромов, Голова Державної архівної служби України;
• Тетяна Шептицька, заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили»;
• Ольга Бажан, директор Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки;
• Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву СБУ;
• Роман Подкур, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України.
Відкриття виставки відбудеться у четвер 23 січня 2025 року.
Початок – о 12:00.
Адреса: Проспект Берестейський, 50, м. Київ.
Виставка триватиме до кінця квітня 2025 року.
У разі оголошення повітряної тривоги найближче укриття – станція метро «Шулявська».
Вхід вільний!