20 січня 2022 року у Ворзельському Музеї історії та культури «Уваровський дім» відбулась презентація фотодокументальної виставки «Розстріляна еліта: Биківнянський вимір». У презентації взяли участь директор Музею історії та культури «Уваровський дім» Олександр Соколенко, заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька, науковий співробітник Заповідника Микола Бривко, учні Ворзельського опорного закладу загальної середньої освіти №10, зацікавлена громадськість.


У вітальному слові директор Музею історії та культури «Уваровський дім» Олександр Соколенко підкреслив важливість для сучасного українського суспільства теми Великого терору і Биківнянської трагедії та наголосив на потребі проведення просвітницької роботи серед молоді, зокрема й через такі виставкові проєкти. Він також висловив надію на подальше плідне співробітництво Заповідника і «Уваровського дому».

Заступник генерального директора Заповідника Тетяна Шептицька наголосила на актуальності й необхідності повернення українцям забутих сторінок минулого. Вона зазначила, що виставка «Розстріляна еліта: Биківнянський вимір», з одного боку, висвітлює долі репресованих представників української інтелігенції, які залишили помітний слід у національній культурі, науці, освіті, музейній справі, а з іншого – показує руйнівні, нищівні тенденції, які реалізовувала більшовицька влада у багатьох галузях суспільного життя після короткого періоду українізації. Тетяна Шептицька охарактеризувала загальнополітичні, психологічні й мистецькі умови, в яких були змушені творити і діяти українські митці, чий простір для самовираження звужувався партійними догмами і директивами.

Тетяна Шептицька розповіла про життєвий шлях, творчий доробок, обставини арешту і розстрілу представників творчих та інтелектуальних кіл тогочасного українського суспільства, ознайомивши присутніх зокрема із долями художників – Миколи Івасюка, Володимира Гагенмейстера, Василя Седляра, письменників – Юрія Вухналя, Мирослави Сопілки, музейчиків – Трохима Тесті та Лідії Шульгиної, які були знищені у в’язницях НКВС у Києві та поховані на території таємної спецділянки у Биківнянському лісі.

Наприкінці Тетяна Шептицька підкреслила, що за великими цифрами жертв, якими оперує статистика, варто бачити конкретних людей, і одне із завдань Заповідника полягає в тому, щоб повернути їхні імена до народної пам’яті.

Після офіційної частини присутні мали змогу детально ознайомитися з матеріалами виставки і отримати відповіді на запитання щодо роботи з архівними документами, пошуку інформації про репресованих родичів, поточної діяльності Заповідника.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *