21 вересня 2021 року у приміщенні Національного музею літератури України відбулася презентація фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні», підготовленої науковцями НІМЗ «Биківнянські могили» за сприяння видавництва «Смолоскип».
Перед присутніми з вітальним словом виступила провідний науковий співробітник Національного музею літератури України Павлина Дунай. Вона відзначила важливість виставки для усіх, хто хоче зрозуміти розвиток української літератури 1920-х – 1930-х років, і представила раритетні видання цього періоду з фондів Музею, які стали органічним доповненням до фотодокументальних стендів. «Ми ставили за мету, щоб виставка була лаконічною і впливовою, щоби вона виглядала цілісною – аби документи резонували, римувалися із літературними та мистецькими творами», – зазначила Павлина Дунай.
Заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька подякувала Національному музею літератури України за співпрацю й можливість експонування виставки, яка не лише розкриває особливості літературного процесу 1920-х – 1930-х років, а й розповідає про механізми й причини знищення радянською владою українських літераторів. Вона підкреслила, що представлені унікальні ранні видання творів Михайля Семенка, Якова Савченка, Володимира Ярошенка, Майка Йогансена із фондів Музею спільно з архівними документами та знайденою співробітниками Заповідника інформацією створюють цілісний комплекс матеріалів, що показують першовитоки літературної діяльності митців і моменти їхнього розквіту напередодні арештів. Вона також ознайомила присутніх з концепцією виставки, вказавши на окремі унікальні факти, показові деталі, уточнені відомості, представлені на стендах.
Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов підкреслив, що опрацювання таких важливих тем як репресії радянського періоду актуалізує роботу архівних закладів України в напрямку оцифрування документів, задля полегшення роботи з пошуку як документального, так і ілюстративного матеріалу. Він також анонсував найважливіші зміни в роботі українських архівів та повідомив про нові онлайн-проєкти, які роблять українську спадщину відкритішою для дослідників.
Дві виставкові зали, заповнені тематичними стендами і влучно доповнені творами українських художників Валерія Франчука та Олеся Соловея, стали у цей вечір сценою для виступу сучасних поетів і бардів – Юлії Вротної, Сергія Пантюка, Ірини Головай.
Виставка експонуватиметься у залах Національного музею літератури України до 10 жовтня 2021 року. Вхід на виставку – за квитком Національного музею літератури України.