У період Великого терору 1937 – 1938 рр. НКВС СРСР провів серію так званих «національних операцій», які засвідчили переслідування владою осіб інонаціонального походження. Початком цього процесу став оперативний наказ НКВС СРСР за № 00439 від 25 липня 1937 р., згідно з яким розпочалися арешти підданих Німеччини. 11 серпня 1937 р. розпочалася антипольська операція радянських спецслужб, яку ввели у дію оперативним наказом № 00485.

Формальним приводом для проведення «польської» нацоперації стала боротьба зі «шпигунами» польської розвідки, які нібито здійснювали на території СРСР «фашистсько-повстанську», диверсійну, «пораженську» і терористичну діяльність. Реалізація наказу № 00485 розтяглася на 15 місяців – до листопада 1938 р. Репресії, найчастіше, здійснювались за етнічним принципом, але архівно-кримінальні справи репресованих доводять, що в ході «польської операції» НКВС заарештовувались і засуджувались до різних мір покарання, включно із розстрілами, представники різних національностей. За сфальсифікованими справами, без жодних підстав були репресовані не лише особи, звинувачені у членстві в «Польській організації військовій» («ПОВ» припинила свою діяльність у 1920 – 1921 рр.), а й колишні члени Польської соціалістичної партії, військовополонені польської армії, які залишились у СРСР, політемігранти, перебіжчики з Польщі, тощо. Архівні документи засвідчують, що із загальної кількості осіб, засуджених за сумно відомим наказом № 00485, майже 78 % були розстріляні. 

Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» досліджує складні питання, пов’язані з репресіями 1937 – 1941 рр. – часу існування на території Биківнянського лісу так званої «спецділянки» НКВС, де відбувались таємні поховання жертв тоталітаризму. У 2020 р. науковцями Заповідника було реалізовано виставковий проєкт «Биківня 1937/1938: польська лінія». Фотодокументальна виставка, яка висвітлює перебіг «польської операції» НКВС і долі її жертв, похованих у Биківнянському лісі, була представлена на загальний огляд відвідувачам Заповідника восени 2020 р. Повторне експонування виставки «Биківня 1937/1938: польська лінія» планується у вересні – жовтні 2022 р. на території Національного історико-архитектурного музею «Київська фортеця».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *