19 вересня 2021 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулася відкрита лекція-екскурсія «Професія як вирок: вчителі іноземних мов у Биківнянському мартирологу», приурочена до Днів європейської спадщини в Україні.
Екскурсію провів науковий співробітник Заповідника Микола Бривко. Присутні дізналися про історію функціонування спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі у 1937-1941 рр. та професійну стратифікацію Биківнянського мартиролога.
Детальніше Микола Бривко розповів про особливості розвитку радянської освіти 1920-1930-х років ув Україні. Микола Бривко ознайомив присутніх із трагічними долями вчителів іноземних мов, а саме викладачів Київського польського педагогічного інституту Чеслави Ангельчик та Фелікса Якубовського, учителів польської мови шкіл м. Києва Яніни Майзель та Емілії Яцкевич, учителів німецької мови Елли Зейберт та Альми-Ельзи Лаубе, які були розстріляні у київських в’язницях у добу Великого терору і знайшли свій останній притулок у братських Биківнянських могилах. Особливу увагу лектор приділив тим фактам професійної діяльності, що були використані співробітниками НКВС як докази т.зв. «злочинів» учителів і стали підставами для звинувачення у «шпигунстві» та «контрреволюційній шкідницькій діяльності».
Щиро дякуємо представникам Педагогічного музею України за увагу до екскурсії та заявленої тематики.