19 травня 2019 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулось вшанування пам’яті жертв політичних репресій за участі Президента України Петра Порошенка, представників Уряду, Верховної Ради, Київської міської державної адміністрації, дипломатичного корпусу, родичів репресованих і громадськості.
Президент України Петро Порошенко зазначив важливість зберігання національної пам’яті про такі її криваві сторінки, як сталінські репресії. “Комуністична влада прикрила ці події щільною ковдрою неправди і таємничості. І лише завдяки активності громадськості і дисидентів почала збиратися і оприлюднюватися перша інформація про Биківню, аж поки вже у незалежній Україні не стали зрозумілі масштаби жахіття, яке творилося в цьому лісі, у місці, яке заслуговує на те, щоб називатися Українським некрополем. “Спеціальні потреби” – саме так закамуфлювали більшовики мету виділення цієї ділянки лісу. Спеціальна потреба – вбивати”, – зазначив Президент. На кінець виступу Петро Порошенко заявив: «Українська незалежність і наша свобода оплачені занадто дорогою ціною. Ми повинні про це пам’ятати, вдивляючись і в минуле, і в день завтрашній. Вічна пам’ять усім жертвам репресій, похованим у Биківнянському лісі, у інших місцях розстрілів в Україні і за її межами».
Після промови Президента України відбулася міжконфесійна літія за жертвами політичних репресій.
Міністр культури України Євген Нищук подякував колективу Заповідника за велику і копітку роботу з вивчення злочинів сталінського терору 1937-1941 рр. у Києві і Київській області і закликав українців зберігати пам’ять про минуле заради неможливості повторювання подібних трагедій у майбутньому.
Заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак зауважив, що, вшановуючи пам’ять жертв сталінських репресій, ми також маємо пам’ятати про те, що ніколи не можна втрачати готовність захищати свою Батьківщину, не можна дозволяти, щоб у серцях сучасних українців оселилися зневіра і байдужість. Володимир Тиліщак подякував присутнім і зазначив, що саме такі заходи і є актами національної пам’яті.
Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський також звернув увагу присутніх на важливості розкриття правди про Великий терор, а також зауважив людський аспект загальнонаціональної трагедії. Він підкреслив, що попри те, що могили у Биківнянському лісі безіменні, колектив Заповідника докладає багато зусиль для встановлення конкретних імен жертв і поповнення Биківнянського мартирологу. Богдан Біляшівський поінформував громадськість, що у 2018 році Заповідник здійснив реконструкцію стін пам’яті на Міжнародному меморіалі жертв тоталітаризму 1937-1941 років. Був нанесений список встановлених на сьогодні прізвищ невинно убієнних, похованих у 19, 20 кварталах Биківнянського лісу у кількості майже 18, 5 тис. осіб. «Проте зазначений список не є остаточним. Наукові пошуки та дослідницька робота зі встановлення прізвищ із Биківнянського мартирологу триває. На сьогодні (з 2016 по травень 2019) віднайдено інформацію та встановлено ще біля 1 тис. імен тих, хто має вічний спочинок у Биківні», – сказав Богдан Біляшівський.
Також перед присутніми на меморіальному заході виступили: голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орина Сокульська, голова Всеукраїнської громадської організації «Союз українок» Орислава Хомик, дисиденти і колишні політв’язні Василь Овсієнко і Олесь Шевченко.
Мітинг-реквієм супроводжувався виступом Ансамблю солістів «Благовість».
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв комуністичних репресій, поклали вінки і квіти до Братських могил на українській і польській частинах Меморіалу, а також до Центрального монументу Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років.
Відвідувачі також мали можливість ознайомитись із фотодокументальною виставкою про репресованих освітян «Перерваний урок», яка експонується при вході у Заповідник. Співробітники Заповідника забезпечили екскурсійний супровід.