29 вересня 2017 р. на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулось відкриття фотодокументальної виставки «Перетинаючи київський Стікс». Це спільний проект Заповідника та Київського міського товариства греків ім. К. Іпсіланті.
Перед відкриттям виставки генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський взяв участь у прес-конференції «Національні операції НКВС СРСР 1937 – 1938 років та трагедія Бабиного Яру: історичні уроки». Після прес-конференції спільно з представниками національних спільнот України Б. Біляшівський поклав квіти до памятника на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».
Виставка «Перетинаючи київський Стікс» розповідає про долі київських греків, розстріляних у результаті проведення т.зв. «грецької операції» – масових репресії проти представників грецької спільноти в усіх республіках СРСР. «Грецька операція» була запроваджена директивою наркома внутрішніх справ СРСР М. Єжова № 50215 від 11 грудня 1937 року. Опосередкованою причиною репресування греків стало встановлення в Греції монархічного ладу, який сприймався в СРСР як ворожий.
Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський, виступаючи на відкритті виставки, розповів про репресії в СРСР доби «Великого терору» за т.зв. національним лініям, підкресливши подібність ставлення сталінського та гітлерівського режимів до представників національних спільнот. Першою з них була «німецька», розпочата оперативним наказом НКВС СРСР № 00439 від 25 липня 1937 р. Вона охопила радянських громадян німецького походження, колишній штат німецьких компаній, політичних емігрантів тощо. Найчисельнішою в УРСР за кількістю жертв виявилась «польська операція» (наказ НКВС СРСР №00485 від 11 серпня 1937 р.). Окрім наведених, у 1937-1938 рр. також здійснювались «грецька», «румунська», «латиська», «іранська», «харбінська», «афганська», «проти естонців, литовців і фінів», «проти болгар і македонців». Показово, що операції за національними лініями проводились на тлі масованої пропагандистської компанії стосовно «дружби народів», «інтернаціонального єднання й братерства».
Голова Київського міського товариства греків ім. К. Іпсіланті Микола Корецький подякував співробітникам Заповідника за співпрацю та висловив надію, що упродовж року виставку зможуть побачити в інших містах України та Греції. М. Корецький також підкреслив, що подібні проекти з увагою до персональних історій яскраво показують людських вимір масових репресій 1937-1938 років. А усвідомлення втрат, яких зазнала і грецька спільнота, і вся українська громада, має стати застереженням від повторення подібних людиноненависницьких злочинів у майбутньому.
Перед присутніми виступили заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька, яка ознайомила учасників заходу з концепцією виставки, та історик Світлана Мазараті, котра розповіла про історію пошуків інформації щодо репресованих греків і членів їх родин.
Учасники заходу поклали квіти та поставили лампадки до братських могил на Міжнародному меморіалі жертв тоталітаризму 1937 – 1941 рр.
Усі охочі змогли прослухати лекцію-екскурсію, присвячену спецділянці НКВС УРСР у Биківнянському лісі та долям греків, знищених у внутрішніх в’язницях НКВС у Києві і похованих на території Заповідника.
Виставка експонуватиметься на території Заповідника до 24 жовтня 2017 року.