5 серпня 1937 року – день офіційного початку Великого терору. Саме ця дата зафіксована у документі, який вважається одним із ключів до розуміння природи масових репресій сталінської доби, – оперативному наказі НКВС СРСР № 00447 від 30 липня 1937 р.

Назва наказу               «Про операції з репресуваня колишніх куркулів, кримінальників й інших антирадянських елементів» 

Неофіційна назва        «Куркульська операція»

Хто підписав               Микола Єжов, народний комісар внутрішних справ СРСР (26.09.1936 – 08.12.1938)

Що передувало?         Рішення Політбюро ЦК ВКП(б) від 2 липня 1937 р. про взяття НКВС на облік всіх куркулів і кримінальників, «щоб найбільш ворожі з них були негайно арештовані й розстріляні в порядку проведення їхніх справ через трійки»

У чому полягає значення наказу?       Він дав старт Великому терору – масовим репресіям і розстрілам громадян, справи яких розглядались за прискореною схемою, а вироки виносились у позасудовому порядку

На кому лежить відповідальність?      Партійна верхівка на чолі з Йосипом Сталіним, керівництво НКВС і рядові учасники процесу – співробітники НКВС, прокурори, обласне і районне партійне керівництво 

Витяги з тексту наказу подаються у перекладі з російської як додаток до публікації електронної версії документа. Оригінал зберігається у Галузевому державному архіві Служби безпеки України (ГДА СБУ): Ф. 9. Спр. 81-сп. Арк. 4–16.

Інші документи, які засвідчили розгортання Великого терору в Україні, містить збірник документів Великий терор в Україні. «Куркульська операція» 1937 – 1938 рр. У 2-х частинах. /упоряд.: Сергій Кокін, Марк Юнге. К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія». 2010. http://resource.history.org.ua/item/0008489

————————————————————————————————————————————————-

Цілком таємно

Оперативний наказ народного комісара внутрішніх справ СРСР

30 липня 1937 р.                                №00447                                           Москва

[…] в селі осіла значна кількість колишніх куркулів, […] що переховувалися від репресій, […] церковників і сектантів, […] кадри антирадянських політичних партій, […] учасників бандитських повстань […]

[…] у селі й місті дотепер ще гніздяться значні кадри карних злочинців […]

[…] всі ці антирадянські елементи є головними призвідниками всякого роду антирадянських і диверсійних злочинів […]

Перед органами державної безпеки стоїть завдання — […] розгромити всю цю банду антирадянських елементів, захистити […] радянський народ від їхнього контрреволюційного підступу й[…] покінчити з їх підлою підривною роботою проти основ радянської держави. 

[…] НАКАЗУЮ – з 5 серпня 1937 року у всіх республіках, краях і областях розпочати операію з репресування колишніх куркулів, активних антирадянських елементів і кримінальників […]

Категорії осіб, які підлягають репресіям

1,2. Колишні куркулі, що повернулися після відбуття покарання, […] втекли з таборів або трудпоселень,[…] уникли розкуркулювання і проводять антирадянську діяльність.

3. […] соціально небезпечні елементи, що належали до повстанських, фашистських, терористичних і бандитських формувань, які […] поновили свою антирадянську злочинну діяльність.

4. Члени антирадянських партій, […] реемігранти, які уникли репресій […] 

5. […] учасники… повстанських організацій, фашистських, терористичних і шпигунсько-диверсійних контрреволюційних формувань.

6. […] антирадянські елементи […], які утримуються у в’язницях, таборах, трудпоселеннях та колоніях проводжують проводити там активну антирадянську роботу.

7, 8. Кримінальники […], що проводять злочинну діяльність […], які  утримуються під вартою […], у таборах і трудпоселеннях […].

9. Репресії підлягають усі перераховані контингенти, які знаходяться нині на селі […] і в місті […]

Про покарання репресованих і кількості тих, хто підлягає репресії

1. Усі репресовані… поділяються на дві категорії

а) до першої категорії належать […] найбільш ворожі елементи. Вони підлягають терміновому арешту і, після розглядання їхніх справ трійками, – РОЗСТРІЛУ.

б) до другої категорії належать всі інші, менш активні […] ворожі елементи. Вони підлягають арешту і утриманню в таборах […] від 8 до 10 років.

Родини засуджених […] не підлягають репресіям.

За виключенням: 

а) родин, члени яких здатні до активних антирадянських дій […]

б) […] ті, хто мешкає у прикордонній смузі – мають бути переселеними […]

в) […] ті, хто мешкає у Москві, […] Києві, […] мають бути виселеними з цих пунктів […]

Усі родини осіб, репресованих за першою і другою категоріями, взяти на облік і встановити за ними систематичний нагляд.

Порядок проведення операції

Операцію розпочати 5 серпня 1937 р. і завершити за чотири місяці.

У першу чергу підлягають репресіям контингети, які належать до першої категорії.

Контингети, віднесені до другої категорії, до особливого розпорядження репресіям не підлягають […]

На кожного репресованого збираються детальні установчі дані та матеріали, які його компроментують. […]

[…] Кожний арешт оформлюється ордером. Під час арешту проводиться ретельний обшук. … вилучаються: зброя, боєприпаси, […] отруйні речовини, контрреволюційна література, дорогоцінні метали […], валюта, розмножувальні прилади і листування. […]

Порядок проведення слідства

[…] Слідство проводиться прискорено і у спрощеному порядку.

По закінченню слідства справа спрямовується на розгляд трійки. […]

Порядок здійснення вироків

Підставою для здійснення вироку є витяг із протоколу засідання трійки […] і спеціальний припис […] особі, що здійснює вирок. 

Вироки за першою категорією здійснюються […] з обов’язковим цілковитим втаємниченням часу і місця здійснення вироку.

Організація керівництва операцій та звітність

Загальне керівництво здійснення операцій покладаю на […] начальника Головного управління державної безпеки – […] ФРИНОВСЬКОГО.

Про хід та результати операції доповідати п’ятиденними зведеннями […] щомісяця телеграфом і детально поштою.

Своєчасно виявляти і швидко припиняти спроби здійснення будь-яких активних контрреволюційних дій.

Народний комісар внутрішніх справ СРСР,

Генеральний комісар державної безпеки                                     ЄЖОВ

———————————————————————————————————-

*Електронна версія документа  подається з перекладом українською фрагментів, які виділено кольором. Переклад відкривається при наведенні курсора на примітки, розташовані з правого краю. **Можуть виникнути неспівпадіння мови кодування документа або інші невідповідності, що виникають при відображенні різних версій PDF-формату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *