Одним із найбільших таємних могильників НКВС, де радянські спецслужби приховували сліди своїх злочинів, є спецділянка у Биківнянському лісі, яка функціонувала як місце поховання жертв політичних репресій до 1941 року. Саме цьому місцю та обставинам його створення, жертвам, що знайшли тут останній спочинок, була присвячена лекція «Биківня – територія пам’яті», котра відбулася 4 лютого 2025 року.
Зі студентами Київського кооперативного інституту бізнесу і права зустрівся начальник відділу науково-освітньої, організаційної та памʼяткоохоронної роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Микола Бривко. Під час лекції Микола Бривко не лише розповів історію таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі, а розкрив механізми діяльності НКВС як репресивної машини зі своїми завданнями, виконавцями й безпосередніми реалі заторами Великого терору. Він окремо проаналізував діяльність урядових комісій різних років, які намагалися розслідувати обставини поховання людей у Биківні, вказавши на спроби комуністичного режиму приховати правду про Биківню та відзначивши зусилля громадськості й журналістів з викриття злочинів сталінізму.
Лектор не оминув розкриття індивідуальних історій окремих жертв сталінського терору, показавши на прикладах доль Майка Йогансена, Василя Липківського, Марії Баглій-Іваненко, Рафаїла Петрушанського, Дмитра Погорєлова та інших, як працювала репресивна система СРСР та реалізовувався Великий терор на практиці.



