Заступник генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з наукової роботи Тетяна Шептицька 26-28 квітня 2018 року мала змогу виступити з лекціями перед херсонськими студентами, науковцями, співробітниками музеїв та зацікавленою громадськістю.

У рамках лекторію «Забуттю не підлягає» у Херсоні відбулись лекції  «Останні кроки у вічність (письменники Розстріляного відродження, поховані у Биківні)» та «Биківня – від території смерті до місця пам’яті». Слухачами першої виступили співробітники Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара й працівники Херсонського обласного краєзнавчого музею. Присутні довідались про внесок письменників «Розстріляного відродження» в українську літературу та механізми, які застосовувала радянська влада для нівеляції, а потім і знищення творчих сил України. Тетяна Шептицька ознайомила присутніх зі звинуваченнями, котрі висувались українським літераторам під час арешту; способами поводження слідчих НКВС із репресованими; неузгодженостями, що трапляються в архівно-кримінальних справах розстріляних митців, а також бездоказовістю або сфальсифікованістю самих справ. Окрему увагу було приділено також історії таємної спецділянки НКВС у Биківнянському  лісі. За підсумками лекції відбулась фахова розмова із колегами-музейниками, які цікавились специфікою роботи із документами репресивних радянських органів та відкритістю інформації щодо злочинів співробітників НКВС у період Великого терору.

 Наступними прослухали лекцію «Останні кроки у вічність» учасники  Клубу удосконалення навичок спілкування українською мовою “Дивослово”, Клубу любителів історії «Кліо», що діють при Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара, та студенти Херсонської державної морської академії.  Відвідувачі заходу ознайомились із біографіями та доробком тих українських письменників, які знайшли свій останній спочиноку  Биківні (Михайль Семенко, Майк Йогансен, Володимир Ярошенко, Андрій Михайлюк, Микола Борисов, Вероніка Черняхівська, Іван Маловічко, Мирослава Сопілка, Яків Водяний та інші), дізнались про перебіг Великого терору в СРСР, оперативні накази й директиви, які санкціонували масове винищення громадян за політичними  мотивами.  Великий інтерес викликала інформація про встановлені на сьогодні місця розстрілів і місця поховань жертв сталінського терору в Україні, зокрема, присутніх цікавили будь-які відомості щодо місць пам’яті в Херсоні та Херсонській області.

Лекцію «Биківня – від території смерті до місця пам’яті» Тетяна Шептицька прочитала для студентів Херсонського національного технічного університету та Херсонського філіалу Одеського інституту внутрішніх справ. Зокрема, розповіла про історію створення та функціонування таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі, спроби радянської влади приховати злочини сталінізму та наполегливе прагнення українських шістдесятників, а згодом родичів репресованих, громадських активістів відкрити для суспільства правду про Биківнянські могили. Також студенти довідались про діяльність урядових комісій із вивчення знайдених у Биківнянському лісі масових поховань.  Окрім історичного фактажу, реалій життя українського суспільства у 1930-х роках, молодь зацікавило питання історичних уроків, які українці мали б засвоїти із подій Великого терору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *