У рамках співпраці між Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» і КЗК «Музей пропаганди» (м. Шепетівка) 21 вересня 2022 року заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька прочитала лекцію «Биківнянський мартиролог: відомі й невідомі постаті». Слухачами лекції виступили не лише співробітники музею, мешканці Хмельницької області, а й вчителі, студенти Києва та усі, кого цікавить період Великого терору в Україні.

Під час лекції Тетяна Шептицька розповіла про принципи укладання та кількісні виміри міжнародних і всеукраїнських баз даних жертв масових політичних репресій в СРСР. Вона ознайомила присутніх із труднощами, які виникають у дослідників при формуванні мартирологів жертв радянського терору. Тетяна Шептицька розглянула історію формування Биківнянського скорботного списку – від перших публікацій переліків репресованих у газеті «Вечірній Київ» до вибитого списку на стінах пам’яті Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр. на території Заповідника.

Лекторка охарактеризувала здобутки і недоліки мартирологів, підготовлених різними дослідниками репресій у попередній період – М. Лисенка, М. Роженка, Л. Авраменка, А. Амонса, О. Бажана, віддавши належне подвижництву дослідників, що працювали в часи засекреченості більшості матеріалів радянських спецслужб і персональних архівно-кримінальних справ репресованих. 

Тетяна Шептицька поінформувала слухачів про специфіку Биківнянського мартиролога, стан його розробки на сучасному етапі, зміни, які в ньому відбуваються на підставі новознайдених документів, і представлені категорії громадян, розстріляних у Києві в 1937-1941 рр. Вона також розглянула і корпус джерел, на підставі яких відбувається уточнення й верифікація бази даних репресованих осіб, похованих на території Заповідника. Детальніше лекторка розповіла присутнім про відомі й невідомі постаті Биківнянського мартиролога, ознайомивши із життєвим і творчим шляхом, обставинами арешту, предметом звинувачення й загибеллю – письменників Майка Йогансена, Івана Кулика, Люціани Піонтек, педагога і громадського діяча Володимира Дурдуківського, художників Михайла Бойчука, Софії Налепинської-Бойчук, Івана Падалки, вчителя Мусія Зайченка тощо.

Зустріч відбулася в режимі онлайн. Після закінчення лекції Тетяна Шептицька відповіла на запитання колег.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *