1 березня 2024 року напередодні Всесвітнього дня письменника заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька прочитала лекцію для студентів та викладачів ВСП «Оптико-механічний фаховий коледж Київського національного університету імені Тараса Шевченка».

Зустріч мала назву «Закатовані за українське Слово», що визначило основне спрямування розмови та продемонстрованого ілюстративного матеріалу. Тетяна Шептицька зосередила увагу на аналізові творчого доробку українських письменників, що визначали і рухали літературний процес 1920-х – 1930-х років і були закатовані сталінсько-більшовицькою системою у роки Великого терору. Лекторка подала узагальнений портрет покоління «Розстріляного відродження», вказавши на політичні симпатії митців, коло їх професійного чи дружного спілкування, обстоювані підходи до мистецтва і уявлення про майбутнє української літератури. Вона ознайомила студентів із невідомими їм письменницькими іменами цього періоду, підкресливши розмаїття, багатожанровість і яскравість мистецької спадщини репресованих письменників. 

Тетяна Шептицька розповіла також про методи, якими діяли органи НКВС, насаджуючи страх та панівну комуністичну ідеологію тоталітарна система. Лекторка підкреслила важливість історичної пам’яті для нашого сьогодення та розуміння причинно-наслідкових зв’язків тих процесів, що відбувалися з українцями у ХХ – на початку ХХІ століття.

Студентка групи ЖК-21 Олександра Одінцова поділилася своїми враженнями від почутого: «Зустріч із Тетяною Шептицькою минула цікаво та пізнавально. Протягом лекції прозвучали маловідомі імена, історії цих людей; були згадані злочини та руйнування життів за звичайну інакшість поглядів, оскільки для крихкої системи навіть це було загрозою. Мені вкрай шкода, що про меморіальний комплекс у Биківні відомо невеликій кількості українців. На превеликий жаль, подібні заклади стикаються з новими викликами, пов’язаними з неспроможністю проводити свої дослідження за сьогоднішніх реалій та через брак фінансування, тому вони зараз як ніколи потребують підтримки від громадськості у своїй роботі, адже це не лише доведення злочинів росії проти України, а й пізнання, усвідомлення та знайомство з нашою історією…»Заповідник щиро дякує викладачам Оптико-механічного фахового коледжу КНУ імені Тараса Шевченка і, зокрема, Ірини Головай за організацію зустрічі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *