24 квітня 2024 року науковий співробітник НІМЗ «Биківнянські могили» Микола Бривко провів лекцію «Биківня – територія пам’яті» для студентів Відокремленого структурного підрозділу Вінницького фахового коледжу економіки та підприємництва Західноукраїнського національного університету.
Під час лекції Микола Бривко вказав на антигуманний характер комуністичного режиму в цілому і проаналізував оперативний наказ НКВС СРСР № 00447 та інші документи, які засвідчили цілеспрямованість і плановість операцій з ре пресування. Він підкреслив відповідальність радянської влади, й особисто Й. Сталіна, за знищення десятків тисяч громадян. Лектор звернув увагу на «спрощену процедуру слідства» та інші засоби, які застосовувалися співробітниками НКВС, аби отримати від заарештованого зізнання.
Микола Бривко розповів детально про історію створення та функціонування таємної спіцділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі, акцентувавши увагу на діяльність урядових комісій різних років, які намагалися розслідувати обставини поховання людей у Биківні. Окремоцього, він проаналізував події кінця 1980-х – початку 1990-х, коли правда про чекістський спецобʼєкт вийшла на поверхню, зазначивши, що ще в 1941 році це місце поховання вперше було викрите німецькою окупаційною владою.
Лектор ознайомив студентів і з індивідуальними історіями окремих жертв Великого терору, зокрема, Майка Йогансена, Василя Липківського, Марії Баглій-Іваненко, Рафаїла Петрушанського, Дмитра Погорєлова та інших, показуючи на конкретних прикладах, як працювала репресивна система СРСР та реалізовувався Великий терор на практиці у Києві та області.
Наприкінці онлайн-лекції М. Бривко відповів на поставлені запитання, які стосувалися не тільки Биківнянських поховань, а й ширшої тематикиполітичних репресій.