26 лютого 2021 року заступник генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька прочитала онлайн-лекцію для студентів факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.

Лекція була присвячена видатним діячам української культури, мистецтва, науки та церкви, знищеним НКВС упродовж 1937-1941 років і похованим на території таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі. Тетяна Шептицька розглянула політику більшовиків щодо української інтелігенції, якій завжди належала провідна роль в обороні й збереженні національної самобутності українців як спільноти. Лекторка підкреслила, що як В. Ленін, так і Й. Сталін розглядали інтелектуальний прошарок суспільства як «потенційно небезпечний», а тому прагнули взяти під контроль або знищити. Вона звернула увагу на те, що в панівній ідеології та засобах масової інформації «героями часу»проголошувались владою не представники інтелектуальної, мистецької чи духовної еліти, а войовничий пролетаріат, передовики виробництва, учасники стаханівського руху.

Тетяна Шептицька у лекції розглянула перебіг і механізми здійснення репресій у письменницькому середовищі, серед очільників української церкви і представників різних шкіл живопису. Зокрема, вона проаналізувала, як радянською владою свідомо знищувалась УАПЦ як структура, яких переслідувань зазнав її духовний лідер і перший Митрополит УАПЦ – Василь Липківський та його родина. Вона надала інформацію про коло репресованих ієрархів, похованих у Биківнянському лісі.

Лекторка також розповіла про тенденції до уніфікації та стандартизації літературного життя 1920-х-1930-х років і охарактеризувала попередні етапи репресій серед українських літераторів. Детальніше вона простежила долі письменників, знищених у період Великого терору – українських футуристів на чолі з М. Семенком, сатириків і гумористів Ю. Вухналя, Ю. Гедзя, В. Чечвянського, перекладачів В. Черняхівської та М. Борисова та інших, згадавши не лише предмет звинувачень, а й фактаж, пов’язаний з їхніми творчими та життєвими біографіями. Окремо лекторка згадала про нищення більшовиками мистецької школи М. Бойчука та інших художників того періоду.

Тетяна Шептицька підкреслила, що в особі невинно страчених представників інтелектуальної еліти українська держава втратила на довгі роки альтернативу розвитку й чималий творчий потенціал. Наприкінці лекції Тетяна Шептицька закликала студентів долучатися заходів Заповідника, частіше його відвідувати, вшановуючи пам’ять усіх, хто спочиває на його території.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *