3 листопада 2023 року Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», Національний музей літератури України та видавництво «Смолоскип» провели культурно-мистецький захід, присвячений репресованим українським письменникам. За його назву організатори взяли рядки з вірша Майка Йогансена, розстріляного у 1937 році в Києві, а дату вечора обрали на пошанування митців, розстріляних 3 й 4 листопада 1937 року в урочищі Сандармох.
Відкриваючи захід, провідний науковий співробітник Національного музею літератури України, кандидат філологічних наук Павлина Дунай наголосила на збереженні й тривалості історичної пам’яті, без якої нація приречена на (само)знищення й забуття. Вона зауважила, що «Третього листопада належить говорити про Сандормох і про другий наш Сандормох – Биківню, де закопано дуже багато українських діячів культури, письменників, акторів, музейників. І належить читати репресованих поетів, бо добре, коли тексти тих, хто відійшов у такий страшний спосіб, – живуть». Павлина Дунай розповіла, що особливістю пам’ятного вечора буде декламування молодими українськими поетами віршів своїх попередників – митців покоління Розстріляного відродження.
Директор видавництва «Смолоскип», кандидат філологічних наук, громадський діяч Ростислав Семків підкреслив важливість тяглості літературної традиції, що забезпечує міжпоколінневий зв’язок, зміну стильових парадигм, подальший поступ. «Сучасна література має своїх яскравих попередників, яких прагнули забути чи витерти з історії українського письменства. Відтак, нашим обов’язком є повертати імена, відновлювати пам’ять про них», – зазначив Р. Семків. Він також поінформував про діяльність видавництва у цьому напрямку, що охоплює проведення щорічного конкурсу для молоді, друк книжкової серії «Розстріляне відродження», підготовку 5-томного повного зібрання творів Миколи Хвильового.
Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька звернула увагу на суспільно-політичні обставини, в яких опинилися письменники 1920-х – 1930-х років, наголосивши на неминучому конфлікті творчої особистості з тоталітарною системою. «У долях письменників покоління Розстріляного відродження нам варто шукати відповідь на запитання, чому блискучі наші 20-ті зі спалахом мистецьких талантів перетворилися потім на криваві 30-ті», – сказала Т. Шептицька. Вона акцентувала на тому, що у період масових політичних репресій в УРСР письменницька професія стала небезпечною, адже під час арешту багатьом літераторам інкримінували не лише участь у міфічних антирадянських терористичних і націоналістичних організаціях, а й саму творчість як таку. Тетяна Шептицька зауважила, що окремі репресовані митці піддалися радянській пропаганді, повіривши в запропоновані ідеали, а потім поплатилися життям за романтичну наївність. Вона висловила надію, що після значного відкриття документів радянських спецслужб інтенсифікуються дослідження покоління Розстріляного відродження та ознайомила присутніх з копіями документів зі справ письменників, розстріляних у липні – листопаді 1937 року в Києва та похованих на території НІМЗ «Биківнянські могили».
На вечорі також виступили письменник, перекладач, лауреат премії «Глиняний кіт» Олег Коцарев, поет та есеїст Вано Крюґер, поет, критик, лауреат Всеукраїнської літературної премії імені Василя Симоненка та військовослужбовець ЗСУ Ігор Мітров, поети Олександр Мимрук і Антон Іщук, лауреатки Літературної премії «Смолоскип» різних років Дарина Чупат і Юлія Петрук, які читали вірші загиблих поетів й власні тексти.
НІМЗ «Биківнянські могили» щиро дякує партнерам Національному музею літератури України, видавництву «Смолоскип» за проведення пам’ятного вечора!