25 жовтня 2022 року Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» і видавництво «Смолоскип» оголосили переможців Всеукраїнського конкурсу есе «Українське футуро» – 2022.
Цьогоріч перед молодим конкурсом (а він започаткований у 2021 році) постала низка викликів, пов’язаних із воєнним станом в Україні, виїздом частини шкільної та студентської молоді закордон тощо. Проте кількість учасників виявилася не набагато меншою, ніж минулого року. До оргкомітету надійшло 27 есе від студентів перших курсів вищих навчальних закладів Києва. І хоча географія учасників звузилася радикально, деякі заклади долучилися до конкурсу вперше, як, наприклад, Національний університет «Києво-Могилянська академія» чи Оптико-механічний фаховий коледж Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Дещо прогнозованою виявилася тематика робіт, яку вибрала більшість конкурсантів. Вони переважно міркували над майбутнім України і пробували визначити, що для їхнього покоління є українською перемогою. Деякі з візій найближчої перспективи виявилися занадто ідеалістичними і утопічними, а деякі – пропонували конкретні рецепти і напрямки розвитку. Наприклад, Тетяна Чуткова, студентка Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Тетяна Чуткова, зауважила, що «говорити про повну перемогу можна буде лише тоді, коли між Україною та Московією виникне прірва на культурному та мовному рівнях. Світоглядно ця прірва вже очевидна. Погодьтеся, надто неправильно у такі часи споживати контент, який приносить гроші московитам, адже їхні податки, у свою чергу, йдуть на фінансування ракет, що летять на наші голови».
Натомість Анастасія Коломацька, студентка Оптико-механічного фахового коледжу при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка спробувала визначити ті риси футуризму, які, на її думку, придатні для сучасної людини (мотивація до руху, сміливість, виклик застарілим традиціям, стиль).
Водночас журі у складі заступника генерального директора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяни Шептицької, директора Українського незалежного видавництва «Смолоскип» Ростислава Семківа і письменника та видавця Сергія Пантюка, який нині служить в ЗСУ, оцінювало не лише відповідність жанру есе, а й щирість. Змаганням було запеклим, а переможниця обійшла конкурентів з перевагою у 0,2 бали.
Отже, І місце посіла Єлизавета Шибаєва, студентка МАУП. ІІ місце поділили між собою Дмитро Данилін (НаУКМА) і Тетяни Чуткова (НПУ ім. М. П. Драгоманова). ІІІ місце в Юлії Багмет (НПУ ім. М. П. Драгоманова), і Анастасії Коломацької (Оптико-механічний фаховий коледж КНУ імені Тараса Шевченка).