20 квітня 2023 року відбувся поетичний онлайн-флешмоб з нагоди 120-річчя Ґео Шкурупія, одного із найяскравіших представників Розстріляного відродження, та в пам’ять про інших знищених радянською владою митців-футуристів.

Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» з 2019 року виступає співорганізатором і партнером Українського видавництва «Смолоскип» у проведенні подібних заходів і відзначенні неофіційного Дня українського футуризму, який цього річ припав на знаковий ювілей. 

Ґео Шкурупій – неординарний письменник, кіносценарист, журналіст, один із засновників і лідерів літературного футуризму. Дебютував як автор у 1920 році й публікувався у відомих часописах, газетах і альманахах 1920-х – 1930-х років. За своє життя встиг видати кілька поетичних збірок і книжок оповідань, найвідомішими з яких є «Психетози», «Барабан», «Пригоди машиніста Хорна», «Страшна мить», «Новелі нашого часу» тощо. Реалізував себе і як майстер великих форм, написавши три романи. «Двері в день» (1929), «Жанна-Батальйонерка» (1930), «Міс Адрієна» (1934).

Ґео Шкурупія заарештували у Києві 3 грудня 1934 року, звинувативши у належності до контрреволюційної терористичної організації. 27 квітня 1935 року письменника засудили на 10 років виправно-трудових таборів із ураженням у правах і конфіскацією майна. А 8 грудня 1937 року Ґео Шкурупія розстріляли в Ленінградській області разом із багатьма в’язнями Соловецької тюрми. Трохи раніше наприкінці жовтня 1937 року в Києві розстріляли його друзів, поетів-футуристів, Михайля Семенка, Андрія Михайлюка, Миколу Скубу, у листопаді – Івана Маловічка, чиї змучені тіла знайшли останній спочинок у Биківнянському лісі. 

Закликаючи до участі у флешмобі, заступник генерального директора з наукової роботи Тетяна Шептицька нагадала про особливості творчої манери футуристів і підкреслила, що українці наразі б’ються не лише за території, але й українську культуру, яку творили, зокрема, і футуристи.

У поетичному флешмобі 20 квітня 2023 року взяли участь сучасні українські митці: письменник, видавець, громадський діяч і сержант ЗСУ Сергій Пантюк, письменник і перекладач Олег Коцарев, поет і дизайнер Лесик Панасюк, поетка, журналістка, драматург, перекладачка і волонтерка Тетяна Череп-Пероганич, поет, перекладач, театральний та естрадний виконавець Андрій Пермяков та інші.

Відео з поезіями футуристів можна переглянути у соцмережі Фейсбук за хештегами #деньфутуризму #український_футуризм #майбутняперемога

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *