25 лютого 2017 року члени Київського міського товариства греків ім. Костянтина Іпсіланті та дирекція й співробітники Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» вшанували пам’ять жертв «Великого терору», знищених у ході реалізації так званої «Грецької операції».

Саме в цей день, 25 лютого 1938 року, в підвалах «Жовтневого палацу» співробітниками НКВС за рішенням «Вищої двійки» було розстріляно біля трьох десятків греків, а їх тіла таємно поховано у Биківнянському лісі.

Голова Київського міського товариства греків ім. Костянтина Іпсіланті Микола Корецький наголосив, що системне знищення громадян за «національними операціями» стало складовою масштабних політичних репресії 1930-х – 1940-х років. Биківнянський ліс став місцем спочинку не лише українців, а й представників біля 40 національних меншин, які тоді проживали в УРСР. Греки Києва були малочисленною громадою, переважно за професійною ознакою представляли ремісничі професії, але їх усіх звинуватили у шпигунстві, не переймаючись доказами і аргументами. На думку М. Корецького, пам’ятати про трагедії минулого вкрай важливо задля неповторення їх у майбутньому, задля виправлення сучасної моральної і суспільної ситуації.

На пам’ятному заході також виступив генеральний директор Заповідника Богдан Біляшівський, який підкреслив важливість дослідження доби «Великого терору» і поширення інформації про людей, невинно убієнних сталінським режимом. «Грецька операція», офіційно розпочата 11 грудня 1937 року, чітко вписувалась у комплекс заходів, яке здійснювало руками НКВС вище партійне керівництво. Причини знищення греків були переважно політичні. У цей час у самій Греції точилась складна політична боротьба, а відродження монархії  влада СРСР розцінила як ворожі дії, що суперечать ідеї експорту революції. Відтак, усіх греків почали сприймати як агентів впливу, шпигунів, антирадянських елементів. Притому шпигунство, як правило, полягало у відвідуванні грецького посольства, листуванні з родичами у Греції, наявності удома грецьких газет, надрукованих навіть на території СРСР. Насправді, представників грецької общини розстрілювали не лише у рамках «Грецької операції», а й за іншими, проте ця тема потребує ще окремого дослідження.

Дослідниця політичних репресій проти грецької громади Світлана Мазараті продемонструвала присутнім копії архівних і родинних матеріалів, пов’язаних із репресованими греками Києва.

Учасники заходу відвідали Заповідник, де ознайомились із постійно діючою виставкою «Биківня – територія пам’яті», прослухали кілька оглядових лекцій-екскурсій. Також відбулось покладання квітів і вінку до братських могил на Міжнародному меморіалі жертвам тоталітаризму 1937 – 1941 років, була відслужена панахида. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *