19 грудня 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулася презентація бібліографічних покажчиків «Михайло Бойчук і бойчукісти» та «Биківня – територія пам’яті», підготовлених установами – організаторами заходу.
Завідувачка Науково-бібліографічного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, заслужений працівник культури України, науковий редактор Валентина Кононенко представила біобібліографічний довідник «Михайло Бойчук і бойчукісти». Валентина Кононенко охарактеризувала внесок «бойчукістів» як творчого об’єднання художників-монументалістів у розвиток української культури ХХ ст. Вона розповіла присутнім про структуру видання, де в чотирьох розділах вміщено відомості про літературу, присвячену школі М. Бойчука, персоналії за абеткою прізвищ мистців, про вшанування пам’яті «бойчукістів», бібліографічні видання за темою. Валентина Кононенко подякувала колективу упорядників, який спромігся охопити великий хронологічний період і обсяг роботи, адже у довіднику представлено майже 6,5 тис. бібліографічних записів більш ніж за 110 років (1909-2021) із фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого та провідних бібліотек України.
Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька підкреслила важливість бібліографічних покажчиків як наукових видань для узагальнення напрацьованого з тієї чи іншої теми. Вона зазначила, що презентоване Заповідником видання уже є своєрідним «документом доби», адже зафіксовує інформацію про те, як змінювалася зацікавленість громадськості Биківнянською трагедією, як зростала увага до цієї теми.
Тетяна Шептицька зауважила, що Биківнянські могили є найбільшим в Україні місцем поховання жертв масових політичних репресій 1937-1941 рр., розстріляних у київських в’язницях НКВС, серед яких і тіла Михайла Бойчука, його дружини Софії Налепинської-Бойчук та учнів. Відтак, діяльність Заповідника зосереджується на інформуванні громадськості про жертв комуністичного терору, а також про діяльність самого тоталітарного режиму. Тетяна Шептицька висловила переконання, що всі видання, присвячені Биківнянській трагедії, символічно продовжують життя убитим і є даниною пам’яті ним та їхнім творчим, науковим досягненням.
Науковий співробітник Заповідника, доктор філософії (РhD) Микола Бривко детальніше ознайомив присутній із покажчиком, розповівши про його структуру та особливості. Він вказав, що видання містить перевірену і інформацію про публікації, присвячені Биківнянським похованням, що з’являлися друком упродовж 1941-1991 років, а також ілюстративні додатки.
Перед учасниками заходу такої виступили старший науковий співробітник НІМЗ «Биківнянські могили» Тамара Бойко, полковник юстиції у відставці, дослідник репресій Андрій Амонс, журналістка і науковець Галина Ільєва. Презентацію відвідали представники бібліотек Голосіївського та Шевченківського району Києва, співробітники та користувачі НБУ ім. Ярослава Мудрого.