18 грудня 2023 року відбулася восьма зустріч циклу інтелектуальних бесід «Биківнянський злочин: пошук правди, пам’ять», започаткованого Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» у 2022 році. Перед учасниками онлайн-заходу виступив доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, багаторічний дослідник історії сталінізму в Україні Валерій Васильєв.

Аналізуючи роль вищого партійного керівництва у здійсненні масових політичних репресій, Валерій Васильєв звернув увагу на відповідальність як Й. Сталіна і його поплічників, так і кожного рядового члена ВКП(б) за розв’язаний терор проти власного населення. Він підкреслив, що система управління в СРСР хоч і була централізованою та розвивалася в бік одноосібної диктатури, певна частина функцій делегувалася на нижчі рівні, відтак, партійці стали творцями тоталітарної системи, відповідальної за загибель сотень тисяч громадян. На переконання Валерія Васильєва, злиття органів управління державою зі структурами Компартії як єдиної політичної сили спочатку призвело до залякування опонентів, а згодом до чисток потенційної та гіпотетичної опозиції в самій ВКП(б). Наслідками встановлення диктаторського комуністичного режиму, за словами історика, виявилися придушення свободи слова, немотивовані арешти, масові порушення прав людини і створення несприятливої для життя екосистеми.

Валерій Васильєв розповів про функції представника Комуністичної партії у роботі обласних трійок НКВС. Він охарактеризував можливі настрої серед партійців у період Великого терору, які можна реконструювати на основі архівних документів, щоденників, спогадів, і підкреслив відсутність будь-якого опору в цьому середовищі беззаконню, який чинив сталінський режим. 

До дискусії долучилися старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Сергій Кокін, завідувач відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського НАН України, доктор історичних наук Валентина Піскун та науковці Заповідника.Заповідник щиро дякує Валерію Васильєву за змістовну розмову, влучні акценти і цікаві спостереження!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *