На тлі сучасної російсько-української війни як ніколи актуальною стала теза про «повернення непокараного зла». Серед доказів антигуманних практик радянського режиму важливе місце належить свідченням про Голодомор 1932 – 1933 років на території підрадянської України.
Опрацьовуючи документи періоду Великого терору 1937 – 1938 років, науковці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» ретельно вивчають факти, пов’язані з долею репресованих осіб, звертають увагу на окремі епізоди, що допомагають усвідомити важкі умови життя людей під час впровадження «соціалістичних перетворень» у сільському господарстві. Робота з підготовки виставки до 90-х роковин Голодомору спонукала до пошуку в матеріалах архівно-кримінальних справ розстріляних прямих свідчень щодо голоду в Україні внаслідок примусової колективізації й вилучення всіх зернових запасів під час хлібозаготівельних кампаній.
Виставка презентується в рамках проєкту «Документи свідчать», започаткованого Заповідником у 2022 році з надією на те, що розуміння українцями жорстких реалій радянського минулого допоможе у боротьбі з агресором.