У рамках тривалої співпраці НІМЗ «Биківнянські могили» з КЗК «Музей пропаганди» (м. Шепетівка) 22 листопада 2023 р. відбулась онлайн-лекція «Антипольська операція НКВД СРСР 1937 – 1938 рр. в Україні та на Київщині».

Учений секретар Заповідника Валерій Філімоніхін проаналізував стан джерельної бази та історіографії з теми, законодавчу базу “Великого терору”, роль і місце національних спецоперацій у масових політичних репресіях 1937-1938 рр. Він також розповів про витоки «польської операції» НКВС, зокрема, появу сфальшованої органами ДПУ УСРР у 1933 р. справи Польської організації військової (ПОВ).

Валерій Філімоніхін розглянув оперативний наказ НКВС СРСР № 00485 від 11 серпня 1937 р. щодо ліквідації місцевих осередків ПОВ, які не існували з 1920 р., та доданий до наказу закритий лист. Саме на підставі цих документів здійснювалась санкціонована політбюро ЦК ВКП(б) спрощена процедура масових вбивств польського населення в УРСР і Києві. Лектор навів відомі наразі статистичні дані з архівів колишніх спецслужб СРСР про кількість розстріляних представників польської меншини, зауваживши, підрахунки ускладнюються через відсутність низки ключових протоколів засідань так зв. «дійки», створеної наказом № 00485, які, вірогідно, зберігаються в архіві ФСБ. 

Валерій Філімоніхін також звернув увагу наказ НКВС СРСР № 00606, уведений в дію у вересні 1938 р., який максимально спростив порядок масових розстрілів поляків та представників інших національностей. Він окреслив ті постаті з Биківнянського мартиролога, що стали жертвами «польської операції» НКВС упродовж 1937/1938 рр. 

Лектор наголосив, що масові вбивства мирних громадян, здійснені військовими НКВС за вказівками ВКП(б) потребують оцінки як злочини проти людяності й засудження не лише комуністичної ідеології, а й каральних органів тоталітарного режиму. 

Наприкінці зустрічі В. Філімоніхін відповів на запитання слухачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *