10 квітня 2023 року на території історико-архітектурного комплексу «Резиденція Богдана Хмельницького» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» розпочалося експонування виставки «Сини волі в часи несвободи», підготовленої науковцями Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».

Українська революція 1917–1921 рр. стала яскравим виявом пасіонарної енергії української нації, яка на початку ХХ ст. обрала шлях творення самостійної та незалежної держави. Події цього періоду на десятиліття наперед визначили рух філософської думки, особливо на еміграції, тематичне окреслення спогадів, художніх рефлексій митців, зрештою, долі багатьох людей. Cпівтворцями Української революції 1917–1921 рр. були не тільки провідні політичні лідери, представники різних партій чи громадських об’єднань, а й безліч звичайних, невідомих загалу громадян, які долучилися до визвольної боротьби українського народу.

Виставка «Сини волі в часи несвободи» присвячена, передовсім, людям, які у той чи інший спосіб взяли участь в Українській революції 1917-1921 років, а згодом були знищенні радянським окупаційним режимом. У добу Великого терору 1937–1938 рр. окремі факти біографії, зокрема колишньої роботи у структурах УНР або Гетьманської Держави, участі у визвольних змаганнях або повстанських рухах, належність до різноманітних культурно-просвітницьких організацій, наукових установ і видавництв чи симпатії до того або іншого політичного діяча, перетворювалися на докази «провини заарештованого» і часто вартували йому життя.

Виставка «Сини волі в часи несвободи» фактично є першим в Україні проєктом, де увага акцентується на долях репресованих діячів і учасників Української революції 1917–1921 рр., похованих у Биківні. Персональні історії, представлені на 8 банерах, доповнені унікальними ілюстративними матеріалами і архівними документами, чимало з яких оприлюднюється вперше. 

Серед представлених на виставці особистостей – Теофан Черкаський, Міністр преси і пропаганди УНР, Федір Крижанівський, політичний діяч, один із засновників Української Центральної Ради, Людвік-Бернард Розенберг, політичний і військовий діяч, Костянтин Малюшкевич, архієрей УАПЦ, Юхим Калішевський, церковний діяч, єпископ УАПЦ, Степан Постернак, перший директор Всенародної бібліотеки України (нині – НБУ імені В. І. Вернадського), Дмитра Пінчука, кобзаря, учасника Бориспільського антибільшовицького повстання та ін.

Виставка триватиме до 30 квітня 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *